Acil 1.5 Dci 75 Hp Dizel motor yağı tavsiyesi

Emrebali05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Castrol edge Rn720 dediğimiz yağdan dizel aracıma 5 lt koyduruyorum bakımlarda yani 4.5 lt den fazla koymuş oluyorum bir sıkıntı yaratır mı sizce? Aracım 2014 Joy dCi 75 hp
motorun içerisinde basınç oluştuğu için keçelerden sızma yapabilir eğer turbo sorunlu ise fazla yağı buradan emmeye basabilir ambele denen olay ile karşılaşılabilir tabi bunlar olasılık kesin olacak diye bir şey yok
tavsiyem kullanma kitapçığında ne yazıyorsa o miktarı koydurun yağ kutularının üzerinde ölçekleri bulunuyor zaten koyulacak yağı ayarlaması gayet basit

funnerman

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
motorun içerisinde basınç oluştuğu için keçelerden sızma yapabilir eğer turbo sorunlu ise fazla yağı buradan emmeye basabilir ambele denen olay ile karşılaşılabilir tabi bunlar olasılık kesin olacak diye bir şey yok
tavsiyem kullanma kitapçığında ne yazıyorsa o miktarı koydurun yağ kutularının üzerinde ölçekleri bulunuyor zaten koyulacak yağı ayarlaması gayet basit

Peki ama tam olarak 75 lik clio 4 dci ye ne kadar yağ koyulması gerek. 5 lt koydurdum son bakımda? Mesela yağ filtresi de yarım litre alıyor 5 lt den bişey olmaz dedi ustam.

Evren81

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
1.5dCi motor için 4.5lt + yağ filtresi de değişiyorsa 4.7lt yağ alır. 5lt yağ koyulabiliyor max çizgisini geçmemesine dikkat etmek şartıyla. Max çizgisini geçiyorsa üstünü vakumla çektirmek lazım motorun selameti için. Benim de yağ 5lt kondu. Yağ çubuğunda tam max çizgisinde seviye. Maxı geçmediği için sorun etmiyorum.

En iyisi 4.7lt koymak ve kalan yağı kenarda saklamak. Bu şekilde tam min ile maxın ortasında oluyor yağ seviyesi.

Emrebali05

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Peki ama tam olarak 75 lik clio 4 dci ye ne kadar yağ koyulması gerek. 5 lt koydurdum son bakımda? Mesela yağ filtresi de yarım litre alıyor 5 lt den bişey olmaz dedi ustam.
maksimum cizgisine kadar doldurulunca motoru çalıştırdığınızda yağ filtresi dolar ve bir miktar yağ seviyesi azalır yağ cubuğunuz da mak ve min aralığında ise hiçbir sorun olmaz dilerseniz maksimum seviyesine kadar yağı tamamlayabilirsiniz

http://tr.e-guide.renault.com/trk/Yeni-Clio/MOTOR-YAG-SEVIYESI-genel-bilgiler
http://tr.e-guide.renault.com/trk/Yeni-Clio/MOTOR-YAG-SEVIYESI-tamamlama-doldurma