Bursa'da Torpido plastik aksamlarının boyanması konusunda acil yardım..

Solenza

Ersin ŞENTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Aynen sıkıntı orda işte peki son bir soru ben boyama işlemi için bu pürüzlerin tamamını zımparalamam lazımmı yoksa biraz zımpara sonra astar sonra 3 kat boya 2 kat vernik pürüzsüz bir şekil oluşturumu

Zımpara için bayağı derinlik var. Bu derinliği selülozik tinerle silebilirmiyiz diye düşünüyorum. Araştıralım bakalım. Onur Abiye de soralım. Onun parçalar bu kadar pürüzlümüydü acaba.

daghan--d.e.k.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şimdi ersin megan fu Eren kardeşimizin aracıda aynı o boyatmış. çokta güzel olmuş.. ama boyacıya vermiş ben kendim yapmak istiyorum bakalım sonumuz ne olacak..

Solenza

Ersin ŞENTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şimdi ersin megan fu Eren kardeşimizin aracıda aynı o boyatmış. çokta güzel olmuş.. ama boyacıya vermiş ben kendim yapmak istiyorum bakalım sonumuz ne olacak..
Arkadaşa, zımpara kullanılmış mı onu sormak lazım.
Bence denemekte yarar var. Olmazsa boyacıya gidilir. Nasıl olsa boya silinebilen bir malzeme :eyv

Alper22

Alper ACAR,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abi bende kapı kollarını filan boyamayı düşünüyorumda bi kaç kişiye sordum zımpara filan lazım dediler astar filan yoksa boya atarmış bende dedim yaparız bide beceremeyiz sonra mahfederiz filan en iyisi bi boyacıya yaptırmak..

Solenza

Ersin ŞENTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abi bende kapı kollarını filan boyamayı düşünüyorumda bi kaç kişiye sordum zımpara filan lazım dediler astar filan yoksa boya atarmış bende dedim yaparız bide beceremeyiz sonra mahfederiz filan en iyisi bi boyacıya yaptırmak..
İşin keyifli kısmı, işlemi kendin yapman :eyv

Solenza

Ersin ŞENTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
inşallah keyifli olur ben yarın dediğin malzemeleri alıp yapmaya çalışıcam bakalım inşallah sıkıknt olmaz :)
Kolay gelsin. Ama şu zımpara muhabbetini öğrenmek iyi olacaktı. Zımpara değmeden desenli bir görünüm de elde edilebilir. Ben il dışındayım. Bursada olsaydım yardımcı olurdum. Piyano black için sadece parlak vernik al. En önemlisi ilk kat olacak olan plastik astarı(koçtaştan). Normal astarlar plastik yüzeylerde tutunamıyor. İlk önce parçanın sadece birine hiç zımpara atmadan plastik astarı uygula, daha sonra astar kuruyunca boya ve boya tam kurumadan parlak vernik. Bakalım nasıl olacak? Eğer gözenekli pürüzlü yüzey seni rahatsız ederse tinerle silebilirsin boyayı. üç çeşit tiner var piyasada.. sentetik, selülozik ve extra selülozik. Boyayı silmek için selülozik tiner satın alırsan iyi olur. Ancak silerken dikkat etmen gereken, fazla tinere maruz kalan parça yumuşama yapabilir. Bu yüzden zamanı çok iyi ayarlaman gerekir. Ben extra selülozik tineri derin çizikleri olan parçaların yüzeyini düzeltmek için kullanıyorum. Ben de yarın boya yapacağım hadi hayırlısı kolay gelsin. Dediğim gibi il dışında olmasaydım yardımcı olurdum.

daghan--d.e.k.

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
saol ersin zaten burdanda elinden geldiince yardım etmeye çalıştın.. bu arada son bir kaç şey daha sorayım madem öyle.. astardan sonra tekrar zımparaya gerek yok heralde.. birde bu astar ve boyanın kuruma zamanları ortalama ne kadar??

Solenza

Ersin ŞENTÜRK,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
saol ersin zaten burdanda elinden geldiince yardım etmeye çalıştın.. bu arada son bir kaç şey daha sorayım madem öyle.. astardan sonra tekrar zımparaya gerek yok heralde.. birde bu astar ve boyanın kuruma zamanları ortalama ne kadar??
Zımpara ilk olarak yapılıyor. Ama sen ilk önce parçanın birini küçük olanlardan zımpara atmadan bir dene bakalım nasıl olacak. Astarı 25 cm civarında uzaktan atmaya çalış. Astarı atmaya başlayınca çok fazla kesik kesik atma. Yani spreyi çok fazla kesintiye uğratmamaya çalış. ortalama 15-20 dk içinde astar kurur. Bir de üst üste kat atmamaya çalış. Astar çok kalın olmasın. Zaten benim sana gösterdiğim astarın rengi grimsi gibi. Yüzeyi kapatması yeterli. Astar kuruduktan sonra boyaya geç. Boyayı bir kaç kat atabilirisn. Yani ilk komple boya 10dk sonra bir kat daha at. Son kattan yaklaşık 7-8 dk sonra parlak vernik at ve kurumaya bırak. Boyayı satın alırken, üzerine vernik atacağını söyle. Çünkü bazı boyalar verniği tutmuyor. Duplicolor marka boya alırsan iyi olur.

Yalnız dikkatimi çeken senin parçalar zaten siyah. Birkaç kat parlak vernik ile piano black siyahı da elde edilebilir gibi geldi bana.

Boyanın kuruması ortlama 4-5 saat içinde montaj eşiğine erişir. Ama bence 24 saat beklese daha iyi olur.

Vernikleri ekonomik olanlardan tercih et. En önemli olan burada astar. Plastik astarı. Sana başka astar vermeye çalışabilirler. Çünkü çoğu plastik astarının farklı olduğunu bilmiyor. Sana resimde gösterdiğimin aynısını koçtaştan al.

Son düzenleme:

turk_er

Türker BARIŞ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
slm...dağhan kardeşim parçalar baya bi pürüzlü..bence direk astar attt...astarrın üzerine 800-1000 sulu zımpara geç..elinle yüzeyi kontrol et astar bütün pürüzleri kaptacaktır..astarı kalın at iyice tıkasın...yüzey pürüzsüzleşene kadar zınpara üzerine parlak siyah boya...boya tam kurumadanda parlak vernik...verniği 2-3 kat atki yüzey daha parlak ve dokunma hissi daha güsel oluyo..dün öğle bir işlem yaptık sonuç çook güseldi yiğit kardeşimde fotoları olabilir...ortamın steril olması çook önemli bi toz yapışması bütün güselliğini bozabilir...şimdiden kolay gelsin :D