EDC Şanzıman Sarsıntılı Ve Sesli Geçiş Problemi

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Arkadaşlar bugün servisteydim ve bahsedilen edc güncellemesinin gerekliliğini sordum. Herhangi bir sorununuz yoksa gerek yok dendi. Bilginize.
Bizim araç içinde gerekliliği yoktu lakin cotech arkadaş abi yapmakta fayda var dedi, bakımın ardından bu güncelleme yapıldı...

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bizim araç içinde gerekliliği yoktu lakin cotech arkadaş abi yapmakta fayda var dedi, bakımın ardından bu güncelleme yapıldı...

Faydaları hakkında bilgi verdi mi?

*USTA

Genel Başkan
09-Aydın
Faydaları hakkında bilgi verdi mi?
EDC nin çalışma hızı vs ile alakalı iyileştirmeler zaman zaman yapılıyormuş, bizim araç 2013 model ve hiç güncelleme yapılmamıştı, güncellemeden sonra ne değişti derseniz zaten aracın şanzımanı mükemmel çalışıyordu ben bir fark göremedim...

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
EDC nin çalışma hızı vs ile alakalı iyileştirmeler zaman zaman yapılıyormuş, bizim araç 2013 model ve hiç güncelleme yapılmamıştı, güncellemeden sonra ne değişti derseniz zaten aracın şanzımanı mükemmel çalışıyordu ben bir fark göremedim...

Şimdi kararsız kaldım. Bir servis gerek yok diyor diğeri faydalı diyor.. Bunu Mais'e bir sorayım. Aslında sorun yoksa güncellememek daha mantıklı geliyor bana. Bilgisayarların anakart biosları gibi. Güncelleme sadece sorun/ihtiyaç olduğu zaman tavsiye edilir . Bu da bilgisayar nihayetinde. Ama yine de bir sormak da fayda var merkeze, bakalım onlar ne diyecek.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar bugün servisteydim ve bahsedilen edc güncellemesinin gerekliliğini sordum. Herhangi bir sorununuz yoksa gerek yok dendi. Bilginize.

evet aynı arkadaşlar şanzımanda en ufak bir problem olduğunda napacağını bilmeyip aynen Aykut arkadaşımızdaki gibi 1-2 yok şuda olabilir deyip 3-4 parça değiştirenler, araba,şanzıman adeta deneme tahtasına döndürenler.

beyler bu şanzıman sadece Renault tarafından kullanılmıyor farkıdnasınız değilmi? hani ford,citroen,peugeot,volvo bunların hepside bunu kullanıyor, biraz renaulta takılmayın diğer forumdakilerde ,diğer markalarda neler yaşamış,neyi nasıl çözmüş okuyun derim.

ayrıca istediğiniz güncelleme değil bunu 3500 üncü kez yazıyorum, güncelleme sizin aracınızda var olan yazılıma ek bir farklılık çıktı ise yüklenen yazılımdır arkadaşlar.

yani varya yorumlar komedi, :)

istediğiniz kavrama noktasının yeniden tanıtım yapılması ve ister gerek ister değil yapılması her türlü faydalı buna emin olabilirsiniz.

artık sorun var,problem var ozaman yapalım denilecek nokta zaten tedavisi kalmayan nokta yani diyorum ya duyduğum en aptalca yorumlar.

arkadaşlar bu adamlar 2012-2013 yılı boyunca bizim bagaj kapağımızda gelen sese badem yağı süren arkadaşlar yani emin olun arkasında çok teknik ve mühendislik aramayın derim ama karar yine sizin, artık onca anlatmaya rağmen halen bazı arkadaşlar bildiğini okuyacak besbelli ve açıkçası o notka bana der geçerim diyecek başka bir şey yok.

Renault çok tecrübeli olsaydı şikayetvar.comda sahibinden.comdaki edcli araç sayısı kadar şikayet olmazdı.

yapılan işlemler sonuçsuz kaldı çözemediler vs yazılmazdı.

işi bilen çözen ustalar var, çokta mantıkta gerekmiyor zaten ama emin olun o yerin adı Renault yada mais değil :)

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

aracınızda 1-2de kavrama sırasında diğer arkadaşların yazdığı gibi titreme, kavramda sıkıntı varmıydı?

5den 6ya geçerken lank diye ses varmıydı?

R ye geri vitese geçememe sıkıntısı varmıydı?

hararet yada şanzıman arıza yazısı varmıydı?

o halde beklentimiz neydi Mustafa abi? güncelleme zaten yanlış olandıki? söylediğim gibi kavrama tanıtımı ile güncelleme aynı şey değiller, ve kavrama tanıtımı yapıldımı şanzımanım 3snde eskiden 1-2-3 yapıyordu artık 2 sn de yapıyoryada 5.5lt yakıyordum şimdi 5 yakıyor olmayacakki zaten.

siz bunu yaparak aracınızda varsa sorun onu çözeceksimiz yoksada ömrünü uzatacaksınız ve emin olun baya baya adım adım yazılmış çizilmiş adımları bile var renaulta yayınlanmış.

madem gereksiz o halde neden var diye sormak lazım?

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Özür yanlış okumuşum, bir yandan gözüm TV de.

arkadaşım sen fulence,megane,clio ları otomatik olarak tara sahibinden.comda kaç adet çıkıyor sonra şikayetvar.comda kaç adet var bir bölüp kaça kaça çıkıyor bir bakın.

sonra bu şanzımanların en problematik olan vw deki kaç adet jetta,golf,polo,ibiza,leon,toledo,rapid,passat,audi a1,a3,a4,a5,a6,a7 çıkacak onlara kıyasla toplam kaç adet şikayet var bir derler toplarsan bence çok net anlarsınki aslında edc baya baya uçurum boyutunda problemli.

2010-2011de sizce kaç adet megane,fluence satıldı bunun kaçta kaçı edcliydiki bir düşünün, aynısını golf ve jettaya uygulayın emin olun dağlar denizler kadar farklı oranlar çıkacaktır.

ve bu örnekte verdiğim şanzımanda ciddi ciddi en prolemli şanzımanlardan biriyken böyle artık gerisini siz düşünün.

ben size saygı duyarım yorumlarınıza düşüncelerinize ama kendi yorumum en sağlamı eski usul otomatik kardeşim gerisi yalan.

khakans

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşım sen fulence,megane,clio ları otomatik olarak tara sahibinden.comda kaç adet çıkıyor sonra şikayetvar.comda kaç adet var bir bölüp kaça kaça çıkıyor bir bakın.

sonra bu şanzımanların en problematik olan vw deki kaç adet jetta,golf,polo,ibiza,leon,toledo,rapid,passat,audi a1,a3,a4,a5,a6,a7 çıkacak onlara kıyasla toplam kaç adet şikayet var bir derler toplarsan bence çok net anlarsınki aslında edc baya baya uçurum boyutunda problemli.

2010-2011de sizce kaç adet megane,fluence satıldı bunun kaçta kaçı edcliydiki bir düşünün, aynısını golf ve jettaya uygulayın emin olun dağlar denizler kadar farklı oranlar çıkacaktır.

ve bu örnekte verdiğim şanzımanda ciddi ciddi en prolemli şanzımanlardan biriyken böyle artık gerisini siz düşünün.

ben size saygı duyarım yorumlarınıza düşüncelerinize ama kendi yorumum en sağlamı eski usul otomatik kardeşim gerisi yalan.

Öncelikle kendinizden oldukça büyük birisine arkadaşım kardeşim şeklinde hitap etmeniz hoş değil. Bunu belirteyim.
Honda ve Mercedes dahil otomatik araçlar kullandım. Bunlardan sadece Honda'da sorun yaşadım. O da çok eskidendi, teknoloji şimdiki gibi değildi. Neyse konu benim için kapanmıştır. Konuyu Mais'e danışacağım. EDC li aracımda bir sorunum yok olursa da servisler ve Mais var. Tekrar söylüyorum binlerce araç içinden 88 tane şikayet "yok" demektir. Elbette şansızlıklar olur, her makinede. Bu toptan bir markayı karalamak için yeterli neden değildir. Herkese iyi forumlar.

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Öncelikle kendinizden oldukça büyük birisine arkadaşım kardeşim şeklinde hitap etmeniz hoş değil. Bunu belirteyim.
Honda ve Mercedes dahil otomatik araçlar kullandım. Bunlardan sadece Honda'da sorun yaşadım. O da çok eskidendi, teknoloji şimdiki gibi değildi. Neyse konu benim için kapanmıştır. Konuyu Mais'e danışacağım. EDC li aracımda bir sorunum yok olursa da servisler ve Mais var. Tekrar söylüyorum binlerce araç içinden 88 tane şikayet "yok" demektir. Elbette şansızlıklar olur, her makinede. Bu toptan bir markayı karalamak için yeterli neden değildir. Herkese iyi forumlar.

arkadaşım, yaşını bilmiyorum açıkçası umrumdada değil, düne kadar burada 23 yaşında olduğumu bildiğim velet kendini 45 yaşında ilan etmişti, 32 yaşında olduğunu kendi pm ile yazmış olan arkadaş iki saniyede 40 olmuştu.

akıl yaşta değil baştadır diye atalarımızda ne güzel söylemiş görende sanki küfür ettim sanar, kardeşim arkadaşım değilde ne diyerek hitap etmemi istersiniz efendim beyim diyemi hayırdır? :) şaka gibi..

ayrıca otomotiv dünyasında PPM yani parts per million ölçüm kuralı geçerlidir beyim, 1000tanede 88 ,3000de 88 artık hangi rakamı bulduysan 88 gayet ama gayet uçuk derecede yüksek bir rakam, tabi otomotivi gerçekten bilene, netden ötene değil.

*USTA

Genel Başkan
09-Aydın
aracınızda 1-2de kavrama sırasında diğer arkadaşların yazdığı gibi titreme, kavramda sıkıntı varmıydı?

5den 6ya geçerken lank diye ses varmıydı?

R ye geri vitese geçememe sıkıntısı varmıydı?

hararet yada şanzıman arıza yazısı varmıydı?

o halde beklentimiz neydi Mustafa abi? güncelleme zaten yanlış olandıki? söylediğim gibi kavrama tanıtımı ile güncelleme aynı şey değiller, ve kavrama tanıtımı yapıldımı şanzımanım 3snde eskiden 1-2-3 yapıyordu artık 2 sn de yapıyoryada 5.5lt yakıyordum şimdi 5 yakıyor olmayacakki zaten.

siz bunu yaparak aracınızda varsa sorun onu çözeceksimiz yoksada ömrünü uzatacaksınız ve emin olun baya baya adım adım yazılmış çizilmiş adımları bile var renaulta yayınlanmış.

madem gereksiz o halde neden var diye sormak lazım?
Araçta en ufak kararsızlık yok, doğru yerde ve zamanda sarsıntısız vites değiştiriyordu.
5-6 arası veya geri vitese geçerken ses yoktu.
Isınma problemi veya şanzıman arızası yazısı da çıkmıyordu dediğim gibi ben memnundum, cotech arkadaş güncellemesi var yapalım abi dediğinde yapma demedim...
Kavrama tanıtımı yapılmadı zaten buna gerekte yoktu araç henüz 17000 kilometrede belki 50000 kilometreye ulaştığında yapılır...
Bu arada fren hortumları için OTS çıkmış onu da kontrol ettiler her hangi bir sıkıntı görülmedi.
Araç yeniyken de çok soğuk havalarda bir kaç kere starta basınca işletim sistemi hatası vermişti, onun da yeni yazılımı vardı güncelleme yaparak sorunu çözmüşlerdi.
Renault Mühendisleri bu işi bizden iyi biliyordur, güncellemeleri gereksiz görmeyiniz...