Lastik önerisi

cnk66

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bende yazlık lastik arayışındayım bu ebatta ilk defa alıcam kafamda 3 lastik var ölçü 195/55/r16 clio 4
Michelin energy saver plus
Continental premium contact 5
Lassa impetus revo 2

bu 3 markada hangisini önerirsiniz? kışlık lastiğim var geçen sene kormoran aldım ondan menunum o yüzden karda kışta kullanmayacağım

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Conti premium 5 iyidir saniyorum.. ben eco contact 5 kullanmistim cok memnun kalmistim. Sonucta alman mali.. michelin hic kullanmadim ancak kullananlar avrupa lastigi diyorlar bizde her taraf cukur oldugundan cok kolay balon yapiyor imiş.. kullananlarin dediğine göre yumusak lastik oldugundan.. lassa yi bilmiyorum ama bir continental degildir diye dusunuyorum..

mrt3458

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar yazlık bridgestone ecopiaları conti premium 5 le değiştirmek istiyorum özellikle yol tutuş ve konfor açısından tümsekten çukurdan geçerken
belirgin bir rahatlık ve iyilik olur mu, yoksa farketmez mi? Çünkü sorduğumda çok farketmiyor diyorlar.

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar yazlık bridgestone ecopiaları conti premium 5 le değiştirmek istiyorum özellikle yol tutuş ve konfor açısından tümsekten çukurdan geçerken
belirgin bir rahatlık ve iyilik olur mu, yoksa farketmez mi? Çünkü sorduğumda çok farketmiyor diyorlar.

şimdi şöyle bir durum var hocam mevcut lastiklerinizi eskittiyseniz aynılarını bile alsanız daha yumuşak olacaklardır. lastikler eskidikçe sertleşiyor yapı olarak.. yıllarca continental kullanmış biri olarak ne çok yumuşak ne çok sert bir lastik olduğunu söyleyebilirim.. bridgestone hiç kullanmadım ama hep sert bir lastik olarak duymuşumdur, sohbetler esnasında.. net birşey söyleyemem.. ama continental testlerde en başlarda oluyor hep

mrt3458

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
şimdi şöyle bir durum var hocam mevcut lastiklerinizi eskittiyseniz aynılarını bile alsanız daha yumuşak olacaklardır. lastikler eskidikçe sertleşiyor yapı olarak.. yıllarca continental kullanmış biri olarak ne çok yumuşak ne çok sert bir lastik olduğunu söyleyebilirim.. bridgestone hiç kullanmadım ama hep sert bir lastik olarak duymuşumdur, sohbetler esnasında.. net birşey söyleyemem.. ama continental testlerde en başlarda oluyor hep

Hocam esasen lastikler yeni 2015 model fabrika çıkışlı lastikler ama çok sert olduğu için kasis ve tümseklerde çok rahatsız ediyor ve contilerin yol tutuşundan dolayıda değiştirmek istiyorum

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Hocam esasen lastikler yeni 2015 model fabrika çıkışlı lastikler ama çok sert olduğu için kasis ve tümseklerde çok rahatsız ediyor ve contilerin yol tutuşundan dolayıda değiştirmek istiyorum

hocam hiç gerek yok bence lastiğiniz nexen falan değilki niye 1000 tl veresiniz şimdi bitmemiş lastiğe.. gerçi kaç km yaptığınız da önemli.. hava basınçlarının fazla olması da buna sebep oluyor ben önler 34 yazmasına rağmen 33 basıyorum. çok sert bir araç zaten biraz faydası oluyor.. bu arada araç da gerçekten sert, lastiğin payı %10 u geçmez bana göre.. isterseniz şöyle yapmayı deneyin. 31 psi basınçla doldurun tüm lastikleri ve kısa bir tur atın. istediğiniz kadar yumuşamış ise yeni lastiği düşünün derim. ama hala sert geliyorsa lastiğin çözüm olabileceği birşey değil demektir.
ben puntoya bindim ilk aracımdı.. o bile bu araç kadar sert değildi. ama unutmayın bu sertlik size yol tutuşu olarak geri dönmektedir.

mıcmac

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
hocam bende bridstone performa lastikler var 5 6 aylık maaşşalah yağ gibi gidiyo gürültüyü absorbe ediyor

Omark87

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar Hepsiburada da kampanya var. 300 Tl lik oto aksesuar alışverişine 50 Tl indirim var. 50+50 100 Tl indirim lastikde cazip olabilir. Sakıncalı olabilir mi bilmiyorum duyurmak istedim.

clio2017

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar Hepsiburada da kampanya var. 300 Tl lik oto aksesuar alışverişine 50 Tl indirim var. 50+50 100 Tl indirim lastikde cazip olabilir. Sakıncalı olabilir mi bilmiyorum duyurmak istedim.

İnternet uzerinden alinan lastiklerin uretim tarihleri eski olabiliyor (2 yillik lastik alan arkadasim var lastigi taktirdiktan sonra farkedince geri verememis).. uretim tarihi belirtilmiyor ise ilanda mutlaka almadan once sormanizi tavsiye ederim.. ve tabi bir de taktirma sok tak ve balans ayarlari icin vereceginiz ucreti de ustune eklemelisiniz (50-70 tl ) civari aliyorlar genelde.. ben internetten lastik almaya cok guvenemiyorum.. lastigi satan firmayla alakasi yok sonucta bildigin yurtici kargoyla falan yolluyorlar.. ve lastikler ayrica sarilmiyor cogu zaman.. hangi kosullarda tasiniyior bilemiyorsunuz.. belki uzerine 1 ton yuk yukleniyor belki icinden bir iki tel kopabilir bukulebilir baslarda anlamazsiniz ama en ufak cukurda balona donusuverir, belli mi olur, ya da kesici bir yere denk gelebilir belkide diye hep suphem oluyor benim.. gidip gorerek aliyorum belki lastik basina 15 20 tl fazla veriyorum ama icim rahat ediyor en azindan bir problem cikarsa daha kolay muhattap bulabilirim karsimda dusuncesiyle hareket ediyorum. İnsanlarin normal kolilerini bile tekmeleyerek araca yukleyen oradan oraya tasiyan firmalar lastige nasil davranir dusunsenize..

Son düzenleme:

Mr.Clio

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
arkadaşlar lastiğin iyisi çok ama çok görecelidir, yılda 10bin yapan adama 30bin ömrü olan yumuşak hamurlu lastik ver konforlu der,yapışıyor der, 3 senede idare etdi der takla atar. aynı lastiği yılda 30bin yapan adama ver ulan bu ne ya 1 sene idare etmedi namussuz der lekeler.

yine yılda 10bin yapan adama 80bin ömrü olan sert hamurlu lastik ver (bence clio4lerimizde gelen Conti ECO5 gayetde sert ama çokta ömürlü) adam ya bu sertti der fakat bir önceki sene 1 yılda lastik eriten adama ver takla atar öve öve bitiremez gibi gibi.

kişi, kullanış şekline göre (olgunca ve konfor odaklı yada herşeyin ortalaması yada oldukça seri ve atak şeklinde 3e ayrılarak) , kullanım koşullarına göre (kaymak zemin tek mevsim, ortalama yol ve hava şartları, çukurlu ve 4 mevsim gibi) ve yapacağı km'ye göre lastik seçmeli.

ben şahsen çok ama çok fazla marka model lastik kullandım teker teker yorumlarım şu şekilde olurdu:

1) Goodyear Efficiency performance: yumuşak,sessiz rakiplerinide bu konuda oldukça geride bırakıyor ama yol tutuşu ortalama, ömrü 20bin maks 30bin kdr fakat fiyatıda oldykça ucuz aslında km / para yaptığında çokta kayıp olmuyor bana sorarsanız goodyearları hepsiburada.comdan 205/55/16 ebadında 160tlye aldığımda contiler 280tldi

şehiriçi kullanılıyorsa yada eşiniz kullanıyor ise ve kaldırım sürtme şansınız var ise yan duvarları zayıf halkası

2) Contieco5 , yol tutuş oldukça iyi, ömür kişiye göre 50-80binkm ama çok sert ve sesli diyemesekte sessiz sınıfında sayılmaz

3) Michelin primacy 3, şahsen benim bugün alsam alıyorum diyeceğim lastik, yol tutuş ortlama üstünde ama bir spor lastikte değil, ömür 40-50bin, oldukça konforlu ve sessiz, yanakları zayıf olsada goodyear kadar değil.

4) Falken ZE914 ve Dunlop FM800 ,arkadaşlar bu lastikler tamamen aynı lastiktir hani zerre kadar farkı yok boyutunda tek farkı ismidir, üreticisi,hamuru,deseni hatta satan bayiileri bile aynıdır her ikisinide kullanmış biri olarak.

Kesinlikle F/P ürünüdür tabi buda görecelidir, bu marka genelde nadir bulunan ve nadir bulunduğu için olan ebatlarda rakiplere göre ucuz fakat standart ebatlarda aman aman ucuz değildir o sebeble alacak adama göre değerlendirin.

örnek, bizdeki 195/55/16 aslında nadir bir ebat ve kaliteli markaların tanesi 300-500tl iken falken bu ebatta 200tl fakat çok standart olan 205/55/16da kaliteli rakipker bile 250tlye bulunabilirken falken yine 200tl o sebeble F/P olayı duruma göre

lastiğe gelirsek herşeyin ortalaması diyeceğim bir lastik, yol tutuş kötü değil,sesli değil, ömrü kısa sayılmaz 40bin civarı, ama şahane denecek tarafıda yok F/P ürünü işte

Kumho ve Yokohama beğenenlere saygım var ama açıkcası benim yıldızım barışmadı ben bu iki markadan asla memnun kalmadım ama beklentileri yüksek olan biriyim onuda itiraf edeyim

5) Nokian, Michelin primacy 3 için ne yazdıysam aynısı geçerli belki biraz daha kısa ömürlüsüsü oda çok az fark ile

6) Nexen HD blue plus, F/P anlamda en kral seçenektir tartışmasız parasına göre en güzel sonuç veren lastiktir falken fiyatlarında yada bir tık daha pahalı olup Michelin primacy 3 ve Nokian'dan bir tık daha az performans gösteren vede her ikisindede bulunan yan duvar sıkıtnısı olmayan lastiktir.

bu lastik Çin değil Kore malıdır vede şu anda yeni Polo'larda Skodalarda standart gelen lastiktir, unutmayınki Alman VW kolay kolay kore malı lastik takmaz.

alacak kişi kendine göre belirleyip lastik almalı bence, dediğim gibi sert kullanıp, yılda 30bin yapan adam Goodyear berbat der, 10bin yapan adam kral der.