R-Link2 Haritalarına Gelişmiş 3D Grafikleri ve 54 Farklı Harita Rengi Seçeneği Ekleme

ErdlK

Kayıtlı Üye
35-İzmir
fb69f737d64c9cfcc0346e86e8ca4d9a.jpg

Arkadaşlar, yukarıdaki resimde görülen, "ARAÇ GÖSTERGE EKRANINDAKİ TABELA OKUMA GÖSTERGESİ ALTINDA HIZ KAMERASINA OLAN MESAFE VE HIZ SINIRI BİLGİSİ EKLEME" işlemini başarıyla yaptım. Aşağıda nasıl yaptığımı açıklıyorum. İşlem için DDT4ALL programı ve ELM 327 cihazı kullanılacağı için sorumluluk size aittir.

***DDT4ALL İLE GÖSTERGE EKRANINDA TABELA OKUMA GÖRÜNTÜSÜ ALTINA HIZ KAMERASINA OLAN MESAFE VE HIZ SINIRI BİLGİSİ EKLEME***

1. DDT4ALL PROGRAMI KULLANILARAK YAPILACAĞI İÇİN ELM327 CİHAZI DİYAGNOSTİK SOKETİNE TAKILIR. MOTOR ÇALIŞTIRILIR VE CİHAZ İLE BİLGİSAYAR ARASINDA BAĞLANTI KURULUR.

2. SONRASINDA AŞAĞIDAKİ İŞLEM SIRASIYLA DDT4ALL PROGRAMINDA GEREKLİ SEÇİMLER YAPILIR.

*XFD_TALISMAN
*Audio
*Radnav 2.X v2.5 (veya sizin sisteminize bağlı olarak Radnav 3.X v3.3)
*Configuration
*ECU configuration Part II
*ADAS PRESENCE
*Over Speed Prevention/TSR seçeneğindeki "Without OSP/TSR" olan değeri "With TSR" yapılır. (Ön camda tabela okuma kamerası olanlar için)
*DDT4ALL programında üst satırda bulunan "Expert Mode-After Sales" seçildikten sonra ADAS PRESENCE satırındaki değişiklik yaptığımız "Over Speed Prevention/TSR" sağındaki SARI renkli "write ADAS" tuşuna tıklanır.

3. BU İŞLEM SONRASINDA RLINK2 EKRANININ AÇMA/KAPAMA TUŞU BASILI TUTULARAK, EKRAN KENDİLİĞİNDEN KAPANANA KADAR BEKLENİR. SONRASINDA HİÇBİR ŞEYE DOKUNULMADAN EKRANIN KENDİLİĞİNDEN AÇILMASI BEKLENİR.

4. KONTROL İÇİN HIZ KAMERASI OLAN BİR YERE YAKLAŞILDIĞINDA, NAVİGASYONDA ÇIKAN UYARININ ARTIK GÖSTERGE EKRANINDAKİ TABELA SEMBOLÜ ALTINDA MESAFE VE HIZ SINIRI OLARAK GÖRÜNMESİ GEREKMEKTEDİR.

Kolay gelsin...

Bilgilendirme için teşekkür ederim himrag , bende tabela okumayı açmıştım daha önce ama sanırım Befe üstadın dediği gibi kamera ecusundan açtım sanırım , şimdi belirttiğiniz şekilde düzelttim daha deneme fırsatım olmadı ama sanırım artık gösterge panelinde bende de gözükecek. Bu arada araca bağlanmışken çoktandır aklımda olan yakıt deposu kalibrasyonu yaptım, yarı depodan sonra bir anda azalıyordu göstergeyi dengeli yapmaya çalıştım ama onuda daha deneyeceğim , inşallah istediğim gibi olmuştur.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Bilgilendirme için teşekkür ederim himrag , bende tabela okumayı açmıştım daha önce ama sanırım Befe üstadın dediği gibi kamera ecusundan açtım sanırım , şimdi belirttiğiniz şekilde düzelttim daha deneme fırsatım olmadı ama sanırım artık gösterge panelinde bende de gözükecek. Bu arada araca bağlanmışken çoktandır aklımda olan yakıt deposu kalibrasyonu yaptım, yarı depodan sonra bir anda azalıyordu göstergeyi dengeli yapmaya çalıştım ama onuda daha deneyeceğim , inşallah istediğim gibi olmuştur.

Elinize sağlık Erdal Bey. Özellikle depo kalibrasyonunun sonucunu merakla bekliyorum.Paylaşırsanız sevinirim.

himrag

Kayıtlı Üye
09-Aydın
Erdal Üstadım, ben denemeden yazmıyorum, önce kendim uyguluyor, görüyor, sonra sizinle paylaşıyorum. Aynı Befe Üstadım gibi. Bu gösterge ekran açıklaması zaten ddt4all ile bağlandığınızda "without" idiyse kesin olur bence.
Bu arada şu depo yakıt seviyesi kalibrasyon çalışmanızı da bende merak ettim, bekliyorum. Kolay gelsin.

ErdlK

Kayıtlı Üye
35-İzmir
Ben denildiği gibi yapıyorum ama malesef Talismanda gösterge ekranına kalan mesafe bilgisinin gelmesini halen sağlayamadım . Navigasyon ekranında görünmesine rağmen gösterge ekranında çıkmıyor. Benzer işlemi 2018Koleos aracımzıda yaptım onda hemen geldi ekrana. Hakan beyin belirttiği Cluster TDB ve FCAM menülerini kontrol ettim aslında ama sanırım gözümden kaçan birşey var .Özellikle kontrol etmem gereken bir menü varsa bilgi alabilirsem memnun olurum.

dwce8m0.jpg

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Erdal Bey merhaba.
Ben uzun süredir cihazla arabaya bağlanmadım. Bir ara kontrol ederim. Sizin versiyon 9.0.34.xxx'mi?

ErdlK

Kayıtlı Üye
35-İzmir

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Bir kontrol ederim. Bunun sebebi Bose Ecusu tanıtımı olabilir. Bose ses sistemli r-link 2'lerde motor ses tasarımı da çalışmıyor diye biliyorum. Bu da benzer şekilde Bose ecusundan kaynaklanıyor olabilir.

ErdlK

Kayıtlı Üye
35-İzmir
Bir kontrol ederim. Bunun sebebi Bose Ecusu tanıtımı olabilir. Bose ses sistemli r-link 2'lerde motor ses tasarımı da çalışmıyor diye biliyorum. Bu da benzer şekilde Bose ecusundan kaynaklanıyor olabilir.

Evet motor ses tasarımı aktif değil , ama dip gaz yapınca otomatik olarak devreye giriyordu. Ben DDTALL ile Rsound u not present yapmıştım sürekli aktif olmasın diye sesi kısamadım çünkü. Bununla ilgili olabilir mi ki?

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Aktive edip deneyin. Bağlantılı olabilir.

ErdlK

Kayıtlı Üye
35-İzmir
.
Bu arada şu depo yakıt seviyesi kalibrasyon çalışmanızı da bende merak ettim, bekliyorum. Kolay gelsin.

Hakan bey selam , Arabayı fazla kullanmadığım için depo kalibrasyonu kontrol edebilme imkanım olmamıştı uzun zamandır ancak geçen hafta İstanbula gidip geidim ve hen kontrol hemde bazı rakamları not alma imkanım oldu. Yaptığım değişiklik tam istediğim gibi olmasa da esksinden daha iyi oldu . Orjinal sistemde depo 47 lt görünüyordu DDT4ALL da , ama ışık yanınca yakıt aldım 49,56 lt yakıt aldı yani depoda sanırım 52 -53 lt falan , dolayısıyla şimdi parametreleri tekrar değiştirdim. Neyse ilk müsait zamanda kalibrasyon hakkında yeni bir konu açıp oradan devam edeceğim .