Renault Scenic 1.6 privilege otomatik vites hakkında bilgi almak istiyorum

bayramaydemir

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba arkadaşlar. gecen hafta bende ankaradan otomatik 2005 1.6 16valf priv.modeli.

aracımda hız sabitleyici var ama ben bir türlü kullanamadım bana bu konu hakkında bilgi verecek arkadaş varmı acaba.bir diğer husus şanzımanın sıkıntısı olup olmadığını veya ne zaman bakıma götürmem gerektiğini bilmiyorum. acil olarak hız sabitleyici kullanmayı öğrenmem gerek uzun yola cıkıcam.saygılar

FelixCrail

Ömer Sirel, Renault Modus 1.6 Dynamique,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Far kolunun altındaki kolu çevirip aktif hale getirin önce. Sonra direksiyondaki artı tuşuna basınca devreye girmesi lazım diye hatırlıyorum. Şehir içinde kullanmaya fırsat olmadığından tam hatırlayamadım şuan

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
merhaba arkadaşlar. gecen hafta bende ankaradan otomatik 2005 1.6 16valf priv.modeli.

aracımda hız sabitleyici var ama ben bir türlü kullanamadım bana bu konu hakkında bilgi verecek arkadaş varmı acaba.bir diğer husus şanzımanın sıkıntısı olup olmadığını veya ne zaman bakıma götürmem gerektiğini bilmiyorum. acil olarak hız sabitleyici kullanmayı öğrenmem gerek uzun yola cıkıcam.saygılar
Kardeşim aracınız hayırlı olsun öncelikle. Ömer kardeşimin dediği gibi sol sinyal kolun altında minik bir kol daha var. üç konumlu. orta ( kapalı ) , hız sınırlama , hız ayarlama. bu minik kolu far açar gibi aşağı yukarı çevirince dijital ekranda hangi konumda ise ekrana mesaj gelir. burada önemli husus hız sabitleyici 30 km üstünde devreye girer. örneğin bölünmüş yolda ve trafik müsait. hızınız 90km olsun. ve hız sabitleyiciyi kullanmak istiyorsunuz. kolu çevirdiniz . ekranda hız ayarlama devrede mesajı aldınız. ayağınızı gazdan çekin ve direksiyondaki + ve -- yi kullanarak hızınızı 2km artırır yada azaltır. taki siz frene veya gaza dokununca devreden çıkar. eğer araç 30km altına inmedi ise direksiyon sağındaki R ye basınca en son istenilen hafızadaki hıza siz gaza basmadan ; aracın kendi otomatikmen gaz verip hafıdaki hıza gelene kadar gaz verir. Çok iyi tarafı otomatikte hız ne kadar düşük olursa olsun 30 km üstündeki bütün hızları arabanın gücü yettiği bütün hızlara otomatikmen kendisi gaz verip otomatik vitesi kendisi ayarlar. Bu arada direksiyon sağındaki R tekrar devreye sokma ; O ise hafıza alma / hafızadan çıkarma. direksiyon solundaki + ve -- hızı 2km farkla artırma veya azaltma. son olarak araç hız sabitleyicide iken rampa aşağı indiyinizde aracın ağırlığı ile hız artar ve bu hızı koruyamazsa ekranda mesaj belirir . aynı şekilde dik rampayı çıkarken aracın gücü yetmezde istenilen hıza çıkamazsa ekranda mesaj belirir. Son olarak düğmenin diğer konumdaki Hız sınırlama ise adından da anlaşılacağı üzere ayarlanan hızın örneğin 90km ayarlı ise siz hafif gaz verdiğinizde bu hızın üs tüne çıkmaz. gaza sert basarsanız hız sınırlama devreden çıkar. Alışınca inanılmaz kolaylık ve çok güzel bir özellik. Özellikle de otomatik araçta çok ama çok keyifli. Bizim düz viteslerde de hız sabitleyici var ama araç uygun viteste değilse vitesi mecburen kendiniz değiştirmek zorundasınız . Ama otomatikte 30 km üstü olsun vites D de istenilen hıza araç kendi kendine gaz vererek ve otomatik vitesi kendisi değiştirerek istenilen hıza kendisi gelir. saygılar.

bayramaydemir

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
çok teşekkürler arkadaşlar cevaplarınız için.teorik olarak bu bilgileri biliyorum.denedim de sabitleyiciyi açtım ekranda da mesajı gördüm. ayagımı gazdan cektim ve artıya dokundum ama tepki vermedi.sorun tuşlardamı hız sabitleyicidemi yoksa bendemi buna karar veremedim..

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bayram bey ; Hız sabitleyici kolun 3 konumu var. Ortada kapalı. ileri ve geri çevirme iki pozisyonu daha var. eğer siz hız ayarlama yerine ; hız sınırlama yaparsanız ; araca siz gaz verirsiniz . sadece hafızaya alınan hızın üstüne araç çıkmaz. ayağınızı gazdan çektiğinizde hız düşer. Ama siz hız ayarlama bölümünü seçmeniz gerek. İşte o zaman 30 km üstündeki hızlarda + veya -- yaparak hız sabitleyiciyi aktif etmiş olursunuz. Lütfen kolun istenilen konumda olduğuna dijital ekrana bakarak emin olun. yine de anlamadığınız yer olursa resim veya video ile yardımcı olabilirim.

bayramaydemir

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yusuf bey mrb.
video veya fotoğraflarla yardımcı olursanız çok sevinirim.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
yusuf bey mrb.
video veya fotoğraflarla yardımcı olursanız çok sevinirim.
Bayram bey sizin için o zaman yolda iken kısa bir video hazırlayayım. En kısa sürede paylaşırım. Bütün Scenic dostlarına İYİ BAYRAMLAR dileklerimle.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bayram bey, şuan tatilde kastamonu Ilgaz dağında olduğumdan dolayı sizin için hazırlamış olduğum kısa hız sabitleme videosunu cihazın kablosu yanımda olmadığından paylasamadim. En kısa sürede Ankaraya dönünce paylaşacağım.

yusuf29

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bayram bey Ilgaz Kış kayak tesislerinden Kastamonu yönünde size kısa bir video ( video yu oğlum çekti ) hazırladım. Video kalitesi çok iyi olmasa da ve oğluşum kamerayı çok sarstığından çok iyi olmasan videoyu sizin için paylaşıyorum. Umarım size yardımcı olur. işte video : https://youtu.be/ogmfW7vnbKk

bayramaydemir

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
YUSUF BEY çok teşekkürler.Videoyu bugün izleme fırsatım oldu.dediklerinizin aynısını yaptım hız sabitleyici işaretide ekranda cıktı. Maalesef artı ve eksiler tepkisiz kalıyor.ayağımı gazdan çekince hızım sürekli düşüyor. artı ve eksilere dokununca tepki vermiyor.sanırım servis yolu göründü bize.. Bu arada tüm arkadaşların da bayramını tbrik ederim.