Şeker hastası adayı mısınız?

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
RFC ailesi, kendinizde ya da çevrenizdeki kişilerde son zamanlarda ya da mesela son 6 ay-1 yılda gelişen kişilik değişikliklerinin ( sabırsızlık, çabuk sinirlenme, nedensiz (yetersiz nedenle) sinirlenme vb belirtilerin kaynağının şeker hastalığının sinyalleri olabileceğini biliyor musunuz?

Kendim 6 yıldır bu sorunla baş etmeye çalıştığımdan birkaç uyarıda bulunmak istedim.

Tip 2 diyabet 3 aşamada gelişiyor(muş):
1. reaktif hipoglisemi (insülin direnci) yukarıdaki belirtiler, dikkat dağınıklığı, yemekten sonra mutlu insana dönüşme :aytuğ, açlığa tahammülsüzlük belirtileri görülmeye başlanmışsa; açlık ve tokluk kan şekeri (2 saat) ölçümü yaptırılması, sonrasında dahiliye ya da endokrinoloji bölümüne gidilmesi gerekiyor.

2. gizli şeker (pre-diyabet) eğer hastalık 1. aşamada fark edilmemişse, ya da düzenli (6 öğün) ve diyetine uygun beslenme, düzenli egzersiz, az stresli hayata geçiş olmamışsa bu aşamaya geçiliyor. 2. saat toklu kan şekeri 140-199 aralığındaysa bu sınıfa giriyoruz.

3. tip 2 diyabet - 1. ve 2. aşamada önlem alınamamışsa bu mertebeye erişiliyor. tokluk kan şekeri 200 ün üzerinde seyrediyor.

Forumumuz araç forumu olduğundan ve bu hastalık trafikte büyük tehlike demek olduğundan ayrıca önemli. Şekeriniz fırlarken ya da düşerken dikkat toplamak, mantıklı düşünmek çok zor olabiliyor...

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Yemekten sonra acayip mutlu bir insana dönüştüğüm gerçek:aytuğ​Ne bu konuda nede diğer sağlık kontrollerini yaptırmadığımda bir gerçek erken teşhisin önemini bildiğim halde:(

babyolog

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Valla yaş 17 belirtilerin hepsi var ama sanıyorum ki ergenlikten :aytuğ
Allah diyabet hastası olanların yardımcısı olsun zor gerçekten

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Yemekten sonra acayip mutlu bir insana dönüştüğüm gerçek:aytuğ​Ne bu konuda nede diğer sağlık kontrollerini yaptırmadığımda bir gerçek erken teşhisin önemini bildiğim halde:(

Tabii bazı insanlar ömrü boyunca yemekten sonra mutlu bir insan oluyor:) Ama benim gibi öncesinde sabah 6:30 da 2 poğaça ve arkasından bütün gün ders, yol, gece 23.30-24 eve gelip aa ben bugün yemek yemedim di mi diyen biriyken, açlığa tahammülsüzlük 3. saatte asabiyet belirmesi tehlike sinyali sayılabiliyor:)))
Bir de nedensiz kilo alma, kolay kilo verememe de ek belirtilerden. Çoğu kişi tansiyonu düştü sanıyor mesela, ben de öyle sanmıştım başta ama arkadaşımda aynı sorun olduğundan erken uyandık. Erken teşhis oldu da ne oldu, düzensiz iş şartları sağ olsun gizli şeker seviyesine level atladım resmen :berbat
Valla yaş 17 belirtilerin hepsi var ama sanıyorum ki ergenlikten :aytuğ
Allah diyabet hastası olanların yardımcısı olsun zor gerçekten

Gerçekten zor ama kurallarına göre yaşanırsa da koruyucu hastalık, mecburen sağlık yaşamak zorundasınız. Ancak şeker düşmesi trafikte büyük tehlike, fırlaması da sanırım. Ramazan'da özellikle iftara yakın saatlerde çok agresif oluyor sürücüler, taksiciler, bunda şeker düşmesinin etkisi büyük.

ROADFOX

Kerem SAYARI, T.C. Vatandaşı,
Başkan
Bilgi Girilmemiş
Tabii bazı insanlar ömrü boyunca yemekten sonra mutlu bir insan oluyor:) Ama benim gibi öncesinde sabah 6:30 da 2 poğaça ve arkasından bütün gün ders, yol, gece 23.30-24 eve gelip aa ben bugün yemek yemedim di mi diyen biriyken, açlığa tahammülsüzlük 3. saatte asabiyet belirmesi tehlike sinyali sayılabiliyor:)))
Bir de nedensiz kilo alma, kolay kilo verememe de ek belirtilerden. Çoğu kişi tansiyonu düştü sanıyor mesela, ben de öyle sanmıştım başta ama arkadaşımda aynı sorun olduğundan erken uyandık. Erken teşhis oldu da ne oldu, düzensiz iş şartları sağ olsun gizli şeker seviyesine level atladım resmen :berbat

Gerçekten zor ama kurallarına göre yaşanırsa da koruyucu hastalık, mecburen sağlık yaşamak zorundasınız. Ancak şeker düşmesi trafikte büyük tehlike, fırlaması da sanırım. Ramazan'da özellikle iftara yakın saatlerde çok agresif oluyor sürücüler, taksiciler, bunda şeker düşmesinin etkisi büyük.

Evet gerçekten çok dikkat edilmesi gereken bir durum.İşyerinde bir kızımız var onun epey ileri seviyede,iğnesini az geçirince yada yemek yemeyince galiba resmen bembeyaz oluyor yüzü.Geçen komaya girmiş sanıyorum sabaha karşı, şimdi hastanede neler çektiğini onun kadar bilemesemde gördüklerim yetiyor çektiği azabı anlamama:(tıpta herşeyi buldu bu meretin şifasını bir bulamadı:(zor gerçekten.

babyolog

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bende şükürler olsun hiç bir hastalık yok ama hastaymış gibi koruyorum kendimi, ileri ki yaşlarımı düşünerekten.Tuzlu yemem, şekerli çay içmem, hamurişi fazla yemem, tatlıyı fazla yemem, boz sebze meyve, beyaz ekmek yerine çok tahıllı ekmeklerden yerim.Koruyabildiğim kadar koruyorum kendimi, takdir Allah'tan hasta olacağımız varsa da engelleyemeyiz :)

Emir

Emirhan SERKUŞ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
İnsan kendini dinlerse bütün olaylar bir hastalığa denk geliyor. Takmak istemiyorum.....

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Evet gerçekten çok dikkat edilmesi gereken bir durum.İşyerinde bir kızımız var onun epey ileri seviyede,iğnesini az geçirince yada yemek yemeyince galiba resmen bembeyaz oluyor yüzü.Geçen komaya girmiş sanıyorum sabaha karşı, şimdi hastanede neler çektiğini onun kadar bilemesemde gördüklerim yetiyor çektiği azabı anlamama:(tıpta herşeyi buldu bu meretin şifasını bir bulamadı:(zor gerçekten.

işte o aşamaya gelmemek için bu yıl büyük değişimler yaptım hayatımda. araba almam bile bu hastalık yüzünden öne çektiğim bir konu(hoş yaş 32 daha ne kadar bekleyecektim ya:D ) her yemeği yiyemiyoruz, sipariş veriyorsunuz, telefonda tamam diyorlar, yemek bir geliyor, beyaz pilav, beyaz ekmek, ya aç kalacaksın ya yiyip fenalaşacaksın. artık termos çantalarla yanımda taşıyorum yemeğimi bagajda:D ara öğünler de bagajda :D

ellerim titriyor benim de şekerim düşerken, çok dikkat ediyordum dün ilk defa bu yüzden tehlike atlatınca araçla şimdi çok dikkat etmediğim gerektiğini anladım.

Bende şükürler olsun hiç bir hastalık yok ama hastaymış gibi koruyorum kendimi, ileri ki yaşlarımı düşünerekten.Tuzlu yemem, şekerli çay içmem, hamurişi fazla yemem, tatlıyı fazla yemem, boz sebze meyve, beyaz ekmek yerine çok tahıllı ekmeklerden yerim.Koruyabildiğim kadar koruyorum kendimi, takdir Allah'tan hasta olacağımız varsa da engelleyemeyiz :)

bir dakika tuz topiğinden saygı duyduğum arkadaşsın sanırım sen:) maşallah diyorum tekrar, aileden örnek alarak mı böyle doğru yoldasın bilmiyorum ama örnek olmanı dilerim bir çoğumuza!:eyv

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
İnsan kendini dinlerse bütün olaylar bir hastalığa denk geliyor. Takmak istemiyorum.....

bu kendini dinleyerek bulunan bir sorun değil zaten, bangır bangır ben buradayım diyor ama yanlış yorumlanırsa mesela tansiyondur, tembellikti vb denip ihmal edildiğinde diyabetle yüz yüze kalınabiliyor. ya da işte ilk safhada önemsemeyip benim gibi aman işim öncelikli ne olacak diyince benim gibi gizli şekere adam atabiliyor insan, sonra tutuşuyor etekler diyabet olmayayım diye...

Emir

Emirhan SERKUŞ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Direk kendini dinleyerek demek istemedim. Hastalıkların oluş şekli ve belirtilerini okuduktan sonra, insan bende bu var ve diğerleri de var diyor ya ondan dolayı dedim. Yukarıdaki yazdıklarınızın hepsi var. Ozaman hastalıkta var. :confused: