Şeker hastası adayı mısınız?

babyolog

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Uyarı içinde çok çok teşekkür ederim kendi adıma.En kısa zamanda kan aldırıp gerekli tahlilleri yaptırsam güzel olur.Her kelimenize katılıyorum. :)

*Gökhan42

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben hasta olsam ALLAh korusun haberim olmayacak yani. Valla market işlettiğim icin acıktıkca yemek oncesi kek Vs bisey goturuyorum :D

duymaz

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
birşey olmaz bana ya :D ben ne için mutlu oldugumu bildikten sonra :) insulin glukagon hepsi normal Allah'tan bende ya :)

Burock

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
RFC ailesi, kendinizde ya da çevrenizdeki kişilerde son zamanlarda ya da mesela son 6 ay-1 yılda gelişen kişilik değişikliklerinin ( sabırsızlık, çabuk sinirlenme, nedensiz (yetersiz nedenle) sinirlenme vb belirtilerin kaynağının şeker hastalığının sinyalleri olabileceğini biliyor musunuz?

Kendim 6 yıldır bu sorunla baş etmeye çalıştığımdan birkaç uyarıda bulunmak istedim.

Tip 2 diyabet 3 aşamada gelişiyor(muş):
1. reaktif hipoglisemi (insülin direnci) yukarıdaki belirtiler, dikkat dağınıklığı, yemekten sonra mutlu insana dönüşme :aytuğ, açlığa tahammülsüzlük belirtileri görülmeye başlanmışsa; açlık ve tokluk kan şekeri (2 saat) ölçümü yaptırılması, sonrasında dahiliye ya da endokrinoloji bölümüne gidilmesi gerekiyor.

Bu belirtilerin hemen hemen hepsi mevcut bende, yakın zamanda hemen bir şeker ölçümü ve sonrasında dahiliye çıkayım. Zaten ailede şeker'i olan çok akraba var, potansiyel adayım. :)

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Vallaha yapım öyle sanırım :D Dün biri benimle kavga etmeye kalkıyordu çocuğu durdurdum mesajımı yazdım konuştuk sonra gönderdim :)
:eyv O kadar çok isterdim ki öyle olabilmeyi, ama ailede ağabeyim kapmış o kontenjanı, bana da diğer kontenjanlar kalmış, kader:D

Uyarı içinde çok çok teşekkür ederim kendi adıma.En kısa zamanda kan aldırıp gerekli tahlilleri yaptırsam güzel olur.Her kelimenize katılıyorum. :)
Sen zaten o kadar dikkatli yaşadıktan sonra şeker meker zor yaklaşır, uzak olsunlar :eyv

Ben hasta olsam ALLAh korusun haberim olmayacak yani. Valla market işlettiğim icin acıktıkca yemek oncesi kek Vs bisey goturuyorum :D

hehe Ben de artık hayalime kavuştum, bagajı markete çevirdim:D Sağlıklı seçimler dolduruyorum termos çantaya:D Mesela kek, beyaz hamurdan bisküvi - tuzlu bile olsa- aslında sonrasında daha çabuk acıktırıyor insanı, halbuki kuruyemiş ve meyve yense, ya da yoğurt/süt veya meyve 3 saat kadar çok tok tutuyor, ama tabii pratik olmuyor. Bir kuruyemiş firmasının barları var bir süredir, sizde de vardır fındık, fıstıklı, tavsiye ederim, kekten daha doyurucu ve sağlıklı! bana bile dokunmuyor :D

birşey olmaz bana ya :D ben ne için mutlu oldugumu bildikten sonra :) insulin glukagon hepsi normal Allah'tan bende ya :)

maşallah diyelim, ömür boyu öyle devam etsin!:)

Bu belirtilerin hemen hemen hepsi mevcut bende, yakın zamanda hemen bir şeker ölçümü ve sonrasında dahiliye çıkayım. Zaten ailede şeker'i olan çok akraba var, potansiyel adayım. :)

Ailede olunca maalesef direk risk altında oluyoruz, ama bu illa olacak demek değil tabii. Zavallı dr. um yıllarca ilaca başlamadığım, iş şartlarımı değiştirmediğim için bana çocukla konuşur gibi anlatırdı "çiğdem hn aklı başında bi insansınız, aileden genetik risk zaten var, düzenli beslenme yok, aç kalıyorsunuz, uyku düzeni yok, stres çok. size işten ayrılmayı yazıyorum reçeteye..." demişti hehe

EREN34

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu konudan bir hafta önce kendi kendime çaya ve kahveye şeker koyma konusunda %50 sınır getirdim. Damak tadım değişsin %0 olacak.. Birde şu cola'dan vazgeçebilsem....

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Bu konudan bir hafta önce kendi kendime çaya ve kahveye şeker koyma konusunda %50 sınır getirdim. Damak tadım değişsin %0 olacak.. Birde şu cola'dan vazgeçebilsem....

Ben 6 şekerden 2 ye inmiştim kahvede zamanında:D Ama daha fazla inemedim, mecburen splenda kullanıyorum kaç senedir. en iyisi şekersiz içebilmek tabii ki, ama ben başaramadım, tatlı ihtiyacımı oradan karşılıyorum belki de...

Cola her yönüyle berbat bir şey. Kahveden bile daha zarar kalp konusunda da. Arkadaşımda ritm bozukluğu vardı ve yapılan testlerde de ortaya çıktı kola, kahveden daha çok çarpıntı yapıyor. İster normal, ister diyet olsun içerdiği şeyler yüzünden zararlı, hem de sinsi şekilde. Bizim evde su niyetine içilirdi bir zamanlar, şimdi 4-5 ayda bir içersem içiyorum ama asla bir tane bitmiyor :cool:

Koladan vazgeçmek için maden suyu öneririm. İşe yarar bir alternatiftir, hatta ağzına sürmeyen arkadaşım bile kolanın zararını görüncek kendine, soda/maden suyuyla bıraktı kolayı:D

EREN34

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Ben 6 şekerden 2 ye inmiştim kahvede zamanında:D Ama daha fazla inemedim, mecburen splenda kullanıyorum kaç senedir. en iyisi şekersiz içebilmek tabii ki, ama ben başaramadım, tatlı ihtiyacımı oradan karşılıyorum belki de...

Cola her yönüyle berbat bir şey. Kahveden bile daha zarar kalp konusunda da. Arkadaşımda ritm bozukluğu vardı ve yapılan testlerde de ortaya çıktı kola, kahveden daha çok çarpıntı yapıyor. İster normal, ister diyet olsun içerdiği şeyler yüzünden zararlı, hem de sinsi şekilde. Bizim evde su niyetine içilirdi bir zamanlar, şimdi 4-5 ayda bir içersem içiyorum ama asla bir tane bitmiyor :cool:

Koladan vazgeçmek için maden suyu öneririm. İşe yarar bir alternatiftir, hatta ağzına sürmeyen arkadaşım bile kolanın zararını görüncek kendine, soda/maden suyuyla bıraktı kolayı:D

Yardımcı birşey kullanma planım yok. Hedef 0:)

Cola'dan vazgeçememe sebebim su yerine koymam. Susadığımda su içsemde kesmiyor yetmiyor:(

1.5 paket sigara içen sigarayı bir gecede bıraktım ki cola'da öyle olacak...

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Yardımcı birşey kullanma planım yok. Hedef 0:)

Cola'dan vazgeçememe sebebim su yerine koymam. Susadığımda su içsemde kesmiyor yetmiyor:(

1.5 paket sigara içen sigarayı bir gecede bıraktım ki cola'da öyle olacak...

Tabii ki en sağlıklısı zaten tatlandırıcı kullanmamak. O kadar sigarayı bırakabildiysen, şekeri zaten rahat rahat bırakırsın valla, saygı duydum:D

EREN34

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tabii ki en sağlıklısı zaten tatlandırıcı kullanmamak. O kadar sigarayı bırakabildiysen, şekeri zaten rahat rahat bırakırsın valla, saygı duydum:D

Danke Schön :)

Darısı bırakmak isteyenlerin başına diyeyim..

Sende şekerden tam anlamıyla kurtulursun umarım