Şeker hastası adayı mısınız?

babyolog

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bir dakika tuz topiğinden saygı duyduğum arkadaşsın sanırım sen:) maşallah diyorum tekrar, aileden örnek alarak mı böyle doğru yoldasın bilmiyorum ama örnek olmanı dilerim bir çoğumuza!:eyv
Evet hocam o'yum sanırım :) Evet ailede var tansiyon vs. korkumdan bende böyle alıştım :)

Emir

Emirhan SERKUŞ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Evet hocam o'yum sanırım :) Evet ailede var tansiyon vs. korkumdan bende böyle alıştım :)
:bravoTebrik ederim kardeşim, ailede olan bir hastalık illa ki bir yerde patlak veriyor.
Furkan yarın bizim ordan geçersen arabaya bak bakalım.

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş
Direk kendini dinleyerek demek istemedim. Hastalıkların oluş şekli ve belirtilerini okuduktan sonra, insan bende bu var ve diğerleri de var diyor ya ondan dolayı dedim. Yukarıdaki yazdıklarınızın hepsi var. Ozaman hastalıkta var. :confused:

He pardon, hani genel bir inanış var ya kendini çok dinliyorsun gibi, bana dediklerinde tepem atıyor(belki şekerden :D) keşke dinleseymişim de bu hale gelmeseymişim diyorum. Ama bunlar sadece belirti, illa ki olacak diye bir şey yok ama bir kan testi de birçok dertten kurtarabiliyor insanı, hem ucuz hem kolay bir tanı yöntemi sonuçta.

Benim de ailede şeker var, daha risk altındaydım zaten uzun süre aç kalarak geçirdiğim yıllar sonucu kendimi bu yönde desteklemişim meğer:S Böyle alışman çok güzel, keşke bizde de o bilinç olsaymış.

:bravoTebrik ederim kardeşim, ailede olan bir hastalık illa ki bir yerde patlak veriyor.

Ekstra dikkat gerekiyor maalesef ailede olunca...

babyolog

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Teşekkür ederim :) Unutmazsam bakarım Emirhan abi, o taraftayım yine :)

Benim de ailede şeker var, daha risk altındaydım zaten uzun süre aç kalarak geçirdiğim yıllar sonucu kendimi bu yönde desteklemişim meğer:S Böyle alışman çok güzel, keşke bizde de o bilinç olsaymış
Ben arkadaşlarımıda bu yönde uyarıp alıştırmaya çalışıyorum ama bi gençlik ateşidir gidiyor beni dinlemiyor millet :)

Son düzenleme:

AlpAlp

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Diyabetin şakası yok altı ay önce çok su içme ve susuzluk hissi sebebiyle doktora gittim açlık şekeri 210 ooo hayırlı olsun şeker hastasısın dediler "inanılmaz bir moral bozukluğu" ile yoğun diyet ve ilaç kullanımına başladık. Bu aralar h1a1c değeri diye üç aylık ortalama 7 seviyelerine geriledi. Bende pek yaklaştırmazdım kendime ama dikkat edin arkadaşlar mümkün olduğunca korunma yollarına hele stresss ten uzak durun eee durulmuyor demeyin vallaa başa gelince insan hiç bir şeyin sağlıktan önemli olmadığını iyi anlıyor hemde çooook iyi anlıyor.

duymaz

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
valla yemekten sonraki mutluluk hiçbirşeye değişilmez ya :) bende bir tek bu var buda psikolojik ve hormonsal sanırım :)

burakdemirel

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bilgi için teşekkür ederim :) Ben acayip sakin biriyim. Trafik dışında bu nedir acaba :)

*Gökhan42

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abla bunlar bende dogustan var :D sabırsızlık, çabuk sinirlenme, nedensiz (yetersiz nedenle) sinirlenme vb Direk beni tarif etmissin ama ben Sonradan değil dogrudan dogruya böyleyim.. Pimi cekilmis bombayım ben nasıl anlayacam peki Bunu ??

clio_34

Çiğdem Hoca,
Bilgi Girilmemiş

Teşekkür ederim :) Unutmazsam bakarım Emirhan abi, o taraftayım yine :)

Ben arkadaşlarımıda bu yönde uyarıp alıştırmaya çalışıyorum ama bi gençlik ateşidir gidiyor beni dinlemiyor millet :)

Sen yine de pes etme uyarmaya devam et bir kere de olsa, en azından sayende farkına varanlar, sağlıklı beslenmeyi, hayatı örnek olanlar olursa ömür boyu duacı olur sana :eyv

Ben en son öfke, sabırsızlık başlamadan önce de bazı hafif belirtilerini yaşıyordum hep tansiyon diyorduk, ha ölçtürüyor muydum? Hayır, nasıl olsa tansiyondur diyip bir şeyler yiyip çok tuzlu ya da tatlı geçiştiriyordum. Toplum olarak tanı koymakta ustayız ya zaten, daha önce farkına varsaydım belki de hiç bu aşamalara gelinmeyecekti, hoş ben fark edildikten sonra işi hayatımın ana noktası yapıp yine önemsemedim ya orası ayrı... Bu yüzden herkese söylüyorum aklıma geldikçe, birkaç arkadaşımda çıktı mesela insülin direnci 1. safhadalar, düzenli beslenme ve sporla kontrol altına aldı biri, biri aynen devam sonu benim gibi olacak sanırım.
Diyabetin şakası yok altı ay önce çok su içme ve susuzluk hissi sebebiyle doktora gittim açlık şekeri 210 ooo hayırlı olsun şeker hastasısın dediler "inanılmaz bir moral bozukluğu" ile yoğun diyet ve ilaç kullanımına başladık. Bu aralar h1a1c değeri diye üç aylık ortalama 7 seviyelerine geriledi. Bende pek yaklaştırmazdım kendime ama dikkat edin arkadaşlar mümkün olduğunca korunma yollarına hele stresss ten uzak durun eee durulmuyor demeyin vallaa başa gelince insan hiç bir şeyin sağlıktan önemli olmadığını iyi anlıyor hemde çooook iyi anlıyor.

Geçmiş olsun, ben de kaç yıl boyunca ilaca alışamamıştım ama o zamanlar çok fırlamıyordu, artık 190 ları görünce mecbur alıştım. İnsülinin şekeri hücrelere sokamaması sorununuz varsa, düzenli egzersiz de ilacın etkisini yapıyormuş sporun yoğunluğuna göre 1-2 gün boyunca. 4 ay önce spora yazıldım ve düzenli yapabildiğim haftalarda, yemekten sonra ilaç almasam da şekerim 115 gibi değerler çıkıyor 2. saat ölçümünde.

Spor, spor demeleri gerçekten doğruymuş, ancak düzenli yapabilmek şart. Şimdi spora gidebildiğim akşamlar ilaç almadan normal değerleri yakalayabiliyorum ama benimki gizli şeker tabii. Eğer imkanınız varsa hafta da 3 defa 45 er dakika sporun bile yeterli olduğunu söylüyor araştırmalar. Eskiden olsa hayatta zaman ayırmazdım (1 aydır araba yıkatmayan ben yani) :aytuğ

valla yemekten sonraki mutluluk hiçbirşeye değişilmez ya :) bende bir tek bu var buda psikolojik ve hormonsal sanırım :)
hehe Tabii yemekten zevk almak ayrı bir olay, hep böyleyseniz sorun olduğunu sanmıyorum. Bu arada şeker düzeyini etkileyen insülin de bir hormon zaten. :)

Bilgi için teşekkür ederim :) Ben acayip sakin biriyim. Trafik dışında bu nedir acaba :)

:eyv Tebrik ediyorum bunu başarabildiğin için. Sanırım çok çaba harcamıyorsun ama:D DArısı başıma diyorum:D

Abla bunlar bende dogustan var :D sabırsızlık, çabuk sinirlenme, nedensiz (yetersiz nedenle) sinirlenme vb Direk beni tarif etmissin ama ben Sonradan değil dogrudan dogruya böyleyim.. Pimi cekilmis bombayım ben nasıl anlayacam peki Bunu ??

:eyv Doğuştan varsa sorun yok sanırım:D Ben sabır taşı tabir edilen biriyken, hem de sabah 6.30 evdek çık 23.30-24 eve gel sadece çay kahveyle alınan şeker dışında bir şey yemeden ya da en fazla bir paket çubuk kraker; bir baktım ki Allah Allah kahvaltıdan 3 saat sonra anlamayan öğrencileri boğasım geliyor :aytuğ Eskiden hiç sinirlenmezken, içimdeki ses, haydi bitsin şu ders demeye başlamıştım. Bunlar tamamen kişilik değişikliği olmuştu yani, şimdi herkes biliyor, atıştırmam lazım yoksa bana soru sormamalılar, her an patlayabilirim:D

burakdemirel

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Vallaha yapım öyle sanırım :D Dün biri benimle kavga etmeye kalkıyordu çocuğu durdurdum mesajımı yazdım konuştuk sonra gönderdim :)