''Traves (beşik) burcu sorunu-çözümü resimli( Megane II Alt Takım Sorunu Çözümü )''

RÖNTGENCİ

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Travers burcundan gelen ses

öncelikle herkese selamlar aranıza yeni katıldım 2004 model megan 2 1.6 dinamik sahibiyim.ön takımdan gelen ses sorunu beni çok rahatsız ediyordu arkadaşlardan biri sorunun çözümü için mitsubishi l 300 veya hyundaı h100 e ait kaster kol lastiği denilen parçanın bu işi halledeceğini yazmıştı bende dün bu parçayı alarak (2 ADET LASTİK TAKOZ)kendi motorcuma gittim yalnız bu takozlar çok kalın biraz kesmek gerekiyor.uygulamayı yaptık lifte alarak aracı.bana 20 lira gibi maliyeti oldu toplamda ama megandan dünden beri bukadar hoşnut kalmamıştım.ustamda şaşırdı açıp forumdan resimli anlatımı gösterdim çok şaşırdı herkes bunu yaptırmalı.araç çok sessiz ve rahat insan bu sesleri duymayınca mutlu oluyor.HERKESE SAYGILAR

Htmakina

Hakkı TAM, ,
Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
öncelikle herkese selamlar aranıza yeni katıldım 2004 model megan 2 1.6 dinamik sahibiyim.ön takımdan gelen ses sorunu beni çok rahatsız ediyordu arkadaşlardan biri sorunun çözümü için mitsubishi l 300 veya hyundaı h100 e ait kaster kol lastiği denilen parçanın bu işi halledeceğini yazmıştı bende dün bu parçayı alarak (2 ADET LASTİK TAKOZ)kendi motorcuma gittim yalnız bu takozlar çok kalın biraz kesmek gerekiyor.uygulamayı yaptık lifte alarak aracı.bana 20 lira gibi maliyeti oldu toplamda ama megandan dünden beri bukadar hoşnut kalmamıştım.ustamda şaşırdı açıp forumdan resimli anlatımı gösterdim çok şaşırdı herkes bunu yaptırmalı.araç çok sessiz ve rahat insan bu sesleri duymayınca mutlu oluyor.HERKESE SAYGILAR

Öncelikle geçmiş olsun. Seni daha iyi tanımak ve aracının fotoğraflarını da görmek isteriz. Keyifli paylaşımlar.

aydın_ozdinc

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Araya koyduğun parca amortisör takozu gibimi yoksa daha yumuşak bir malzememi

efsaneturk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş

Hocam takozlar kesilmeli demişsiniz. Parçanın nekadarını ve hangi tarafını kestirdiniz. Bilgi verirseniz çok sevinirim.

Emre3444

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar bu sesten bende muzdariptim tamire hic girmedim bu kısımlara wd40 siktim gercekten faydasi oldu eger bu sekilde ses gelen arkadaşlarımız varsa ilk basta burayi wd40 ile spreylesinler eğer ki faydasi olmazsa tamire gitsinler derim

mendel50

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
megane.traves.jpg

arkadaşlar herkese iyi geceler.megane 2 aracımı aldığım günden beri ön takımında bir türlü kesemedigim bir ses vardı.çukurlarda hafif tümseklerde sanki alttan aracın kasasına sanki birşeyler çarpıyordu tak tak diye.bir çok parça degişti ki onların zaten değişmesi gerekiyor(rotlar,rot başları,tabla burçları,amortisörler,z rotları,amortisör takozları vs) sesi bir türlü kesemedik.kime gitsem megane larda kronik ses gelir deyip kestirip atıyorlardı.en son çare servise gittim .servis beşik burçların bitik komple beşigin değişimi gerekiyor dedi ve 1000 tl gibi bir masraf çıkardı.bende yaptırmadim tabi doğruca babamın çok eski bir arkadaşı olan şaseci ismail ustanın yanına gittim.dedim böle böle sorun beşik burçlarıymış.aracı kaldırdı baktı evet dedi doğru teşhis.e dedim ne yapacaz dediki burçlar 60 tl sağ sol yanlız bu beşigi sökmek tabiri caizse komple ön takımı aşağı indirmek dedi.o da sana 200 ü bulur.en iyisi ben sana bir çözüm bulayım bir süre kullan hoşuna gitmezse burçları degişiriz.resimde belirttigim yerdeki vidaları söküp araya çok kalın sertt ve büyük plastik oring benzeri bir malzeme koydu.koydugu yer sanırım beşiği aracın şasesine bağlayan vida idi.yani burç boozuk olunca beşik darbeleri ememeyip kasaya vuruntu yapıyordu.bu kattıgı parça darbeleri beşiğin burç kısmında degilde kasaya bağlandıgı kısımda karşılayıp yumuşatmasını sağladı.

15 dk da iş bitti 20 tl paramı aldıhihi

sonuç:araç tabiri caizse pamuk gibi oldu önceden takır tukur gittiğim yollar şimdi çok daha sesziz yumuşak hale geldi.bence aracınızda sorununun olmasa dahi bu işlemi yaptırın çok ama çok faydalı.

saygılar...

bu parçanın adının ne olduğunu bilirsem ve parçayı alıp gidersem tamircime değiştirtebilirim yoksa tamircimin kafası basmaz bu işe

legacy of kain

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bu parçanın adının ne olduğunu bilirsem ve parçayı alıp gidersem tamircime değiştirtebilirim yoksa tamircimin kafası basmaz bu işe

bu işe kafası basmayacak adama usta denir mihihi

lastiğin ve konulduğu yerle ilgili herşey önceki sayfalarda mevcut..

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
WD-40 sıkın ses falan kalmıyor ön tarafta... :)

tnakres

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Reno 12 lerin egzoz lastiğini ilk sayfada görünen burçların altına ve üstüne birer tane olmak üzere 4 tane kullandık ustayla. % 80-90 civarın da bir iyileşme söz konusu.