2016 model renault talisman' da carplay' i çalişir hale getirdim

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Android 4 ile çalışan multimedya bu aracı ne kadar taşır bilmiyorum. Ayrıca gelişmeyen bir sistemin ileride carplay ve android autonun Sistem gereksinimlerine cevap verebileceğine inanmıyorum. 12000 TL fahiş bir rakam. Bu fiyatı duyduktan sonra Rlink 2 ye elimi sürmem daha😂

Bu videodaki gibi, Carplay'in çalıştığı cihazlar zaten şu anda tüm yeni Renault araçlarda da kullanılan LANR16.Yeni araçlarda zaten cihaz ve usb ler uyumlu.Dolayısı ile 2019 bir araç ne kadar carplay ve android autoyu taşırsa bunlarda da o kadar taşıyacak.

Ayrıca android auto LANR14 , yani 2017 'de üretilen çoğu araçta halen var.Onlarda zaten carplay ve android auto açık.Aynı cihaz.Lisanslanmış bir cihazın ileride çalışmayacak şekilde çöp olacağını zannetmem.Ayrıca android auto aslında karmaşık bir program değil.Çok basit.R-Link ekranından android auto uygulaması ana ekranında ayarlara girince bile ayarlar telefonda açılıyor.Ayar yükü bile yok cihazın üzerinde. Ve asıl yük apk'nın yüklendiği telefonda.Kaldıramayacak bir durum yok.Android auto ve ya carplay için android 4 ile çalışan bu cihaza bir program yüklemiyorsunuz.İlave sistem gereksinimine de gerek yok.5 yaşındaki android telefona root atıp mirror özelliği bile kullanılabiliyor.

Ayrıca 2 yıl öncesi uygulama apk'larını bile bugün yükleyip kullanmak mümkün.Hiçbir işlev kaybı da yok.İsteyen eski versiyon yükler ve devam eder.

Son düzenleme:

kerim_elk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Sadece arayüz işlevi olsa kanımca zaten ana makine HW versiyonu ve USB nin çalışması için değişme gerekliliği de olmazdı. Bence ciddi anlamda araçta çalışan donanım ve yazılım üzerinde gereklilikler var.

kerim_elk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence gün gelecek patlayacak :) Hani bende Carplay çalışmıyor ya patlasın varsın :)

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Sadece arayüz işlevi olsa kanımca zaten ana makine HW versiyonu ve USB nin çalışması için değişme gerekliliği de olmazdı. Bence ciddi anlamda araçta çalışan donanım ve yazılım üzerinde gereklilikler var.

Nasıl bir gereklilik var?Biraz daha açar mısınız?
LANR 16 da donanımsal fark var.Yabancı bir forumda lanr14 ile lanr16 yı donanımsal olarak karşılaştırmışlar.Çip ve işlemci yani donanımsal farkılılıkları var.Lanr16 nın carplay uyumlu olmasının esprisi bu.Cihaz değiştiğinde usb de değişirse çalışıyor.Cihaz yenileniyor usb eski.Carplay uyumsuz.Çünkü cihaz araca koyulduğunda carplay olmayacak diye karar verilmiş.Lisans, kullanım haları ve ilave ücretler.Renault bunları düşünmüş olabilir.

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Bence gün gelecek patlayacak :) Hani bende Carplay çalışmıyor ya patlasın varsın :)

Patlamaz merak etmeyin.Bir daha ifade etmek isterim ki; gün gelip te carplay plus ya da android auto plus diye bir uygulama çıkardılar varsayalım, yine sorun olmayacak.Çünkü internet denen yerde 2017 yılının apk 'larını bile bulabilirsiniz.İndirip telefonunuza kurduğunuzda yine kullanırsınız.Uyumlu olanı kullanırsınız olur biter.

Ben de carplay kullanamıyorum.Ama inşallah herkes kullanabilir.Ben kullanamıyorum diye başkalarının patlasın ben istemem.Bence siz de istemeyin.:) Zira bu kimseye birşey kazandırmaz.

SuLo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba Arkadaşlar
2016 Kadjar icon sahibiyim rlink2 de v2 yüklü idi daha sonra telefon da arama kaydı ve rehber kayboldu servis rlink2 v7 sürümünü yükledi tabiki carplay de yüklendi fakat telefonu bağladığımda ipod olarak görüyor carplay çalışmıyor
Sizlerin yaptığı aracınızda rlink2 v8 yüklü benim aracımda rlink2 v7 yüklü usb modülü 2017 veya 2018 model carplay olan araçların usb modüllerimi veya başka bir usb modülle mi çalışır Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Merhaba Arkadaşlar
2016 Kadjar icon sahibiyim rlink2 de v2 yüklü idi daha sonra telefon da arama kaydı ve rehber kayboldu servis rlink2 v7 sürümünü yükledi tabiki carplay de yüklendi fakat telefonu bağladığımda ipod olarak görüyor carplay çalışmıyor
Sizlerin yaptığı aracınızda rlink2 v8 yüklü benim aracımda rlink2 v7 yüklü usb modülü 2017 veya 2018 model carplay olan araçların usb modüllerimi veya başka bir usb modülle mi çalışır Bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim

Merhaba.Bu videodaki araçta R-Link cihazı değişti.Yeni nesil ve 14. versiyon ana karta sahip.O yüzden carplay sorunsuz çalışıyor.Ama USB parçasını değiştirmeden önce o değiştirilmiş yeni R-Link 2 cihazında da çalışmıyordu.Sizin cihaz değişmedi ise carplay sizde de çalışmaz muhtemelen.

SuLo

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim
Araçta değişen yok sadece rlink2 v2 yazılımdı şimdi v7 yazılıma yükseldi bu nedenle carplay çalışmayacak sanırım

Befe

Süper Moderator
41-Kocaeli
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim
Araçta değişen yok sadece rlink2 v2 yazılımdı şimdi v7 yazılıma yükseldi bu nedenle carplay çalışmayacak sanırım

Rica ederim.Maalesef sadece android auto çalışacak.

kerim_elk

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Latife yapıyordum. Ben de istemem tabi ki öyle bir şey.