1.5 dCi Hararet Göstergesi ve Motor Isı Sorunu

ottomanj

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Merhaba;
OBD2 adaptörü geldi ve aracımda ki bazı özellikleri açtım. Bunun yanı sıra hararet göstergesindeki durumu tespit etmek için online bağlanarak eve gittiğimde yolda seyir halindeyken hararetin 72-75 arasında seyrettiğini gördüm. Ancak dur kalk trafiğie geldiğimde hararetin 90-95 aralığında olduğunu gördüm. Bu da kullanılan termostatın düşük olduğunu göstermektedir. Sanırım hepimizdeki sorun bu. Bu aslında sorun mu onu merak ediyorum. 1.5dCi motorların optimum çalışma sıcaklığı ne? Eğer 90 C ise o zaman termostatı değiştirmek gerekecektir. Şu da var düşük sıcaklıkla çalışmasının ne gibi sakıncası var onuda bilmek gerek.
Bu konuda bilgi verebilecek arkadaşların cevaplarını bekliyorum.
Saygılarımla.

Latitude35

Kayıtlı Üye
35-İzmir
Bugünkü testte araç sakin olarak kullanıldı. Hava yağmurlu ve dış sıcaklık 16 derece.
Soğutma sıvısı sakin kullanım boyunca 78-79 dereceye geldi ve kısa bir süre içinde 76'ya düştü. Termostat açıldı ve radyatördeki soğuk su motora girdi.
Daha sonra aracı sıkıştırdım. 170'e kadar zorladım ve soğutma suyu ancak 78 dereceye kadar çıkabildi. Daha sonra sakin kullanıma geri döndüm ve aracı park ettim. Sıcaklık tekrar 76'ya düşmüştü.- ve İkinci kutu hiç yanmadı.

Kesinlikle emin olduğum 2 etmen var.
1- Termostat 83lük olmasına rağmen 78 derecede açılıyor.
2- Termostat sağlam, gerçekten 83'te açılıyor ama müşür 5 derece kadar düşük ölçüyor.

Renault Servisi bizi bu normal diyerek geçiştiriyor. Keşke yakınımda servis olsaydı... Keşke.

Ekli dosyayı görüntüle 24085
Merhaba, benim sorunum biraz daha farklı araç hararet yapıyor yani en azından gösterge öyle gösteriyor ama ne performans ne de herhangi başka sorun yok termostat vs herşey değişti usta son çare conta diyor ama benim bazı şüphelerim daha var müşür veya gösterge arızasından şüpheleniyorum obd 2 den aldığımız sonuç müşürden mi gelir yoksa termostat dan mı? Yani göstergedeki değer ile aynı değeri mi gösterir obd?

muhsin_cepelli

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
maalesef obd de aynı değeri okur ama su sıcaklığından anlaşılmaz mı acaba cidden 99 derecenin üstünde mi yoksa altında mı olduğu