1.5 dCi Hararet Göstergesi ve Motor Isı Sorunu

oguzhanc64

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Güncelleme. Bugün bir kaç denemede bulundum. ELM327 ile ölçümlerim oldu.

Göstergedeki ilk seviye küçük kutu soğutma sıvısı sıcaklığı 49-50 derece olduğunda yanıyor.
Benim araç 65 dereceye kadar termostat açmıyor bundan eminim. Flanştan radyatörün üstüne giden hortum buz gibi oluyor 65-66 derecelerde.

Daha sonra aracı sıkıştırdım biraz. Araç 80-81e kadar ısınıyor 74-75 dereceye kadar soğuyor. Isınıyor, soğuyor. Sabit kalması gerekiyor. Bu konuda termostatın özelliğini yitirdiği için erken açıldığını düşünüyorum.

Ayrıca ikinci kutu yandığında derece 80'i gösteriyordu ama 78'e düştüğünde ikinci kutu söndü. Bu da gerçek bir soğumaya işaret. Ölçümlerde de görüleceği gibi motorda az bir soğuma yok. Dış sıcaklık 10 dereceydi. Alttaki resimde aracı stop ettikten sonra radyatör üst hortumuna baktığımda 80 derece kadar ısınmasa da sıcak su akışının olduğunu hissettim.

ELM327 ölçümleri: 2 Resim arası 5 dakika. Alttaki 5 dakika sonra alınmış. Turbo da 18PSI'dan fazla basabiliyor.

G3VE6v.png

pE1jyz.png

Son düzenleme:

oguzhanc64

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bugünkü testte araç sakin olarak kullanıldı. Hava yağmurlu ve dış sıcaklık 16 derece.
Soğutma sıvısı sakin kullanım boyunca 78-79 dereceye geldi ve kısa bir süre içinde 76'ya düştü. Termostat açıldı ve radyatördeki soğuk su motora girdi.
Daha sonra aracı sıkıştırdım. 170'e kadar zorladım ve soğutma suyu ancak 78 dereceye kadar çıkabildi. Daha sonra sakin kullanıma geri döndüm ve aracı park ettim. Sıcaklık tekrar 76'ya düşmüştü.- ve İkinci kutu hiç yanmadı.

Kesinlikle emin olduğum 2 etmen var.
1- Termostat 83lük olmasına rağmen 78 derecede açılıyor.
2- Termostat sağlam, gerçekten 83'te açılıyor ama müşür 5 derece kadar düşük ölçüyor.

Renault Servisi bizi bu normal diyerek geçiştiriyor. Keşke yakınımda servis olsaydı... Keşke.

gXa6VL.png

ALİ GÖK

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben de aldığımdan 1 gün sonra servise sordum tüm araçlar aynı dedi . normalde 1 çubuk gezer biraz sıkışırsa ortaya gelir üzerine çıkmaz digital gösterge bu şekilde çalışıyor dedi.

benim eski erada yağ çubugu çekince simsiyah olurdu yağ içindeki bundaki çok renk yeni dökülmüş gibi içine sizdekinin durumu nedir acaba bir sorun mu var ?

oguzhanc64

Yasaklı Üye
Bilgi Girilmemiş
ben de aldığımdan 1 gün sonra servise sordum tüm araçlar aynı dedi . normalde 1 çubuk gezer biraz sıkışırsa ortaya gelir üzerine çıkmaz digital gösterge bu şekilde çalışıyor dedi.

benim eski erada yağ çubugu çekince simsiyah olurdu yağ içindeki bundaki çok renk yeni dökülmüş gibi içine sizdekinin durumu nedir acaba bir sorun mu var ?

Yağ rengi bakım geldiği için karardı tabiki ama servisin savunması olayı geçiştirmek amaçlı. Hocam haftasonu Muş-Mardin arası seyahatim oldu. toplam 800km git gel. Bu süreçte hararet ikinci kutuya hiç kalkmadı. İstisnai bir durum oluştu tabiki. Hasankeyf-Batman arasında onu sollamamı yediremeyen 1.5 Ecoboost Mondeo'ya izin vermemek adına yolun izin verdiği maksimum hızlarda seyrettim ki bu da 130-140ın altı değil. Hatta bir ara 4-5 dakika 180-190 km hızla seyrettim. Sırf Mondeo sürücüsüne uyuz olduğum için. 30-35km aralıksız plaka okuttum ama o sıkıştırmada bile hararet kalkmadı. Daha sonra Batman'da alışveriş merkezi kapalı otoparkına girdim.

Aracı park ettim bir baktım hararet ikinci kutuya çıkmış. Hemen aleti bağladım. Soğutma suyu sıcaklığı 80 dereceydi ve 2-3 dakika o şekilde kaldı. Daha sonra araçtan indim. Normalde 75'e gelince durur halde düşerdi. Termostat tam olarak kapanmıştı. Alışveriş merkezinden bir süre sonra tekrar çıktım ve Batman trafiğinde programı tekrar açtım. 75'e çıkıyor, 72-73'e geri düşüyor döngü bu şekilde devam ediyordu. Silvan Yolu'nda da bir süre bu şekilde takip ettim. Aynı şekilde iniş çıkışlar mevcut.

Bu arada bizim aracın termostatları 83lük yani 83'dereceyi görünce açılır. Altında kapanır. Bu dijital takip sonucunda termostatın yarım açık kaldığını ve su geçişine izin verdiği kanaatine vardım. Zaten radyatör hortumu da 75-76 derecelerde ısınmaya başlıyordu. Normalde 80-81 de ısınmaya başlaması gerekir.

Aracım satılık. İstediğim fiyata satılmazsa ara tatilde termosatı değiştireceğim.

Bu arada servisin termostat değişimi için verdiği fiyat "650" TL. Kampanya vs 400-450TL olur dedi telefonda. Parça 230 TL'cikmiş. Sanayide de 80-130 arasında. İki versiyon olduğu için net fiyat yok.

kGXO3q.png

ALİ GÖK

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
her arabada farklı şeyler öğreniyoruz . demek fluanceler 90 derecenin altında çalışıyor genelde.

peki bu digital hararet göstergesinin yukarındaki çizgiler ne anlama geliyor ? yani aşağı tarafı aracın harareti aynı eğrinin en üst noktasında bir grup çizgi daha var o çizgileri neyi ifade ediyor tam olarak bilen varmı ?

tanseler

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
her arabada farklı şeyler öğreniyoruz . demek fluanceler 90 derecenin altında çalışıyor genelde.

peki bu digital hararet göstergesinin yukarındaki çizgiler ne anlama geliyor ? yani aşağı tarafı aracın harareti aynı eğrinin en üst noktasında bir grup çizgi daha var o çizgileri neyi ifade ediyor tam olarak bilen varmı ?
Sırf bu durum için servise gitmiştim. Daha sorunu anlatırken araç fluence ise normal dediler. 3 hafta önce Eskişehire gittim. Aracın harareti tek kademesinde üzerine çıkmadı yol boyunca. Dönüş yolunda ise evin önüne geldiğimde 2. Kademe ye yükseldi. Gidiş 180 km civarı bir mesafede ortalama hız 120 km. Buna rağmen ısınmadı bir türlü hararet. Ama klima alev gibi sıcak üflüyor. Servis bir işlem yapmıyor. Bu araçlar böyle diyor. Enteresan bir durum.

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Motor suyu ısısını vag gurubu çok iyi koruyor sabit 90 şaşma yok dip gazda gitse sabit 110 da gitse aynı sıcaklıkta kalıyor

piyanist3535

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
çok ilginç bi durum kalorifer sıcak üflüyor hararet yok:soru

ALİ GÖK

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
bizim fluancelerde elektrikli ısıtıcı desteği var dedi servis o sebeple araba soğuk da olsa sıcak veya ılık verir dedi.

doğrumu bu bilgi ?

ALİ GÖK

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bu arada hararet orta çizgide sabitleniyor üzerine aşmıyor hiç. aşan varmı ?