Talisman 1.6 dci Motor blok çatlaması...

Aristoteles

Kayıtlı Üye
34-İstanbul
Merhaba,
2016 model, 1.6 dizel, 160 beygir, 128.000 kmde Talisman sahibiyim.

Aracımın tüm bakımlarını eksiksiz ve zamanında yaptırıyorum. Aracımı sakin kullanıyorum ve her koşulda araçtan gelen seslere kulak veriyorum.

2 ay önce aracımın bakımlarını henüz 1 hafta öncesinde yaptırmışken hiçbir uyarı ya da gariplik göstermeden aracım motor kilitledi. Aracımı derhal yetkili servise götürdüm. Krank milinin kilitlendiğini, motorun inmesi gerektiğini söylediler. Birkaç gün sonra motor indirildi ve motor bloğunda çatlak olduğu söylendi. Gönderilen videoya baktım, gerçekten de motor bloğunda çatlak oluşmuş.
Çıkma motor almak ya da kaynak yaptırmak yerine sıfır sandık motor ve turbo seti sipariş ettirdim. Neredeyse tüm parçalar geldi ama 3 haftadır alternatör support ve motor egr egzoz çıkış borusunun gelmesini bekliyoruz.

Bu duruma anlam veremiyorum. Bu kadar bakımlı ve düzgün kullanılmış bir aracın motorunun blok çatlaması bana olağan gelmiyor. Şu ana kadar masraf 450 bin TL'yi buldu. Daha ne kadar artacak Allah bilir. Aracımı eksiksiz ve garantili bir şekilde yaptırıyorum ama araçtan soğudum. Sorunun çözüldüğünden emin olunca satacağım. Yeni sahibi huzurla biner artık... Muhtemelen sonsuza kadar Renault araçlara elimi dahi sürmeyeceğim.

Motor blok çatlaması Talisman araçlarda kronik bir sorun mu? Başına gelen oldu mu? Bu olay yaşanmadan önce İstanbul Maltepe'de faaliyet gösteren ve birçok Renault sahibinin tanıdığı "yüksek özgüven sahibi" bir özel serviste yağ, filtre ve şanzıman yağı bakımı yaptırdım. Yetkili servis, bir önceki bakımda kötü yağ kullanılmışsa bu durumun yaşanabileceğini söyledi. "Her şeyin en iyisini bilen" özel servise bu durumu ilettiğimde dönüp geçmiş olsun bile demediler. Bana göre onlarda hata var ama motor yağı yanıp özelliğini yitirdiği için analiz yaptıramadım. Bir yandan da her gün onlarca araca hizmet veren o servisin sadece benim aracıma kötü yağ koymasının mümkün olmayacağı ihtimali aklıma geliyor.

Bu durum üzücü ve sinir bozucu bir daha aldı. Hâlâ anlam veremiyorum. Motor sorunlu mu? Gizli ayıp mı var? Başına gelen varsa yaşadıkları süreci anlatmalarını istiyorum.

*USTA

Mustafa USTA, T.C Vatandaşı,
Genel Başkan
09-Aydın
Merhaba, öncelikle geçmiş olsun.
Böyle bir arızayı ilk defa duyuyorum, kronik sorun olsa illa ki duyardık.
Böyle özel araçları yetkili servislerin dışında ki "tamircilere" götürmemek lazım diye düşünüyorum.
Yetkili servisin yaptığı işlemler 2 yıl garantili oluyor, özel tamirciler garanti veremiyor ve bir geçmiş olsun bile demiyorlar...