2020 Megane 1.5 DCI-EDC 115 HP (7ileri Vites) - 2017 ile arasındaki fark

Taner.r

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Tce 1,3 verileri yakıt konusunda muthiş değerler sunuyor, ilk piyasadan çekilen motor dci olur renault da. 2023 den sonra dizelden uzaklaştırma için fiyat politikası ile birlikte ilk el salladığımız motor kesinlikle dizeller olacak. Dci nin yerini tce alacak renault da 2023 de bunu göreceğiz..
2033 yılında dci motorlar satılmaya devam ettikçe bu yazınızı alıntı ile yanıtlıyor olacağım Allah nasip ederse :)

Sent from my RMX2061 using Tapatalk

Renocumali

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
2033 yılında dci motorlar satılmaya devam ettikçe bu yazınızı alıntı ile yanıtlıyor olacağım Allah nasip ederse :)

Sent from my RMX2061 using Tapatalk

Bakalım görelim :) renault da ilk megane öncülük eder. 1.0 tce ile 2022 de geliyor. Daha sonra tüm araçlardan dci kaldırılır diyorum. :)) 2023 joy touch iconlardan elveda diyeceğiz. 2023 aralık ayında lütfen yazın nasip olursa.

Crytek

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Katılıyorum mazotlu araclar azalacak üretimi duracak binek araclarda kullanılmayacak benzin ve benzin&elektrik yerını alacak biz gözlerimizle göremiyoruz ama mazotlu araclar çok duman atıyor youtubda videosu olması lazım ve biz onu soluyoruz

Birkan61

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Abiler selamlar tekrar herkese

Aracım şuan itibariyle 15.000km civarlarında

Bu kilometreye kadar tam 4 kez adblue uyarısı aldım ve deposunu doldurdum yaklaşık 40 litre adblue totalde
.
Normalinden fazla olduğu konusunda herkesle hemfikirizdir sanıyorum

Çalışma mantığı tam olarak nasıl acaba?

Servise götürdüğümde başka megane sahipleriyle denk geldim 10.000 km civarında hiç adblue koymayanla dahi karşılaştım.

Benim aracım hergün km yapıyor ve uzunyol olarak, hız olarakta süratli - yüksek devirli kullanımım çoktur.

Sebebi bu mu acaba anlayamadım

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Yakıt aldığınız yeri değişip birde öyle gözlemleyin bence yakıtın etkisiyle dpf de kurum oluşuyor

Birkan61

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Yakıt aldığınız yeri değişip birde öyle gözlemleyin bence yakıtın etkisiyle dpf de kurum oluşuyor

Abi opet ile anlaşmalıyım bir miktar indirimli alıyorum yaklaşık 5 yıldır opet harici hiç bir istasyondan yakıt almadım 1-2 kez haricinde.

Aracı genel manada yüksek devirli ve fazlaca hızlı kullanıyorum (tasvip etmiyorum, yanlış anlaşılmasın lütfen..)

Genelde uzun yol gittiğimden dolayı sürekli farklı illerdeki opetten alıyorum yakıtımı. Yakıtla alakalı zerre sıkıntım olmadı bugüne dek adblue'lı araç kullanana kadar.

Eski aracımda megane 4 dizeldi, 2017 modeldi 180.000km sorunsuz kullandım

İşin garip yanı serviste birşey diyemiyor bu konu hakkında. Aracı aldığım servise götürmüştüm başka servise götüreyim fırsat olunca

ertangun

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence yakıtla alakası yok kullanımla ilgili,

Bir üreticinin sitesinde Megane 2020 girdiğimde Senede 20.bin km için sportif kullanımda 45 lt AdBlue diyor. Normal sakin kullanımda 30 lt diyor.
Benim 3008'de ve ofisteki 3008'lerde 10ltyi 7-8 bin kmde 1 ekliyoruz.
15binde 40 lt fazla. Demek ki uzun yol ve yüksek devir bunu getiriyor.
Merak ettim 100km'de yakıt ortalamanız nedir?

muska35

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Adblue nun araci kullanimla cok baglantisi oluyor. Diger aracimda 5 bin km de adblue uyarisi cikinca servisle gorusmustum bu kadar kisa surede nasil biter diye. yetkili servisle gorustugumde performansli ve yuksek hizda kullanimdan dolayi daha cabuk tukenir yaniti almistim. Sonrasinda inanmadigim icin daha sakin kullanmaya calistim aracimi gordum ki servisin dedigi dogruymus :)
Eger siz de yuksek hizda sert kullaniyorsaniz bundan olma ihtimali cok yuksek.

coskun34

Coşkun,
Süper Moderator
Bilgi Girilmemiş
Abi opet ile anlaşmalıyım bir miktar indirimli alıyorum yaklaşık 5 yıldır opet harici hiç bir istasyondan yakıt almadım 1-2 kez haricinde.

Aracı genel manada yüksek devirli ve fazlaca hızlı kullanıyorum (tasvip etmiyorum, yanlış anlaşılmasın lütfen..)

Genelde uzun yol gittiğimden dolayı sürekli farklı illerdeki opetten alıyorum yakıtımı. Yakıtla alakalı zerre sıkıntım olmadı bugüne dek adblue'lı araç kullanana kadar.

Eski aracımda megane 4 dizeldi, 2017 modeldi 180.000km sorunsuz kullandım

İşin garip yanı serviste birşey diyemiyor bu konu hakkında. Aracı aldığım servise götürmüştüm başka servise götüreyim fırsat olunca
Arkadaşların tecrübelerinden de anladığım kadarıyla motorun ihtiyacı ( yakabileceği ) kadar yakıtın fazlasını motora yollayınca kurum oluşup egzos da kurum miktarı artıyor ve ecu adblue yolluyor .

Birkan61

Kayıtlı Üye
Bilgi Girilmemiş
Bence yakıtla alakası yok kullanımla ilgili,

Bir üreticinin sitesinde Megane 2020 girdiğimde Senede 20.bin km için sportif kullanımda 45 lt AdBlue diyor. Normal sakin kullanımda 30 lt diyor.
Benim 3008'de ve ofisteki 3008'lerde 10ltyi 7-8 bin kmde 1 ekliyoruz.
15binde 40 lt fazla. Demek ki uzun yol ve yüksek devir bunu getiriyor.
Merak ettim 100km'de yakıt ortalamanız nedir?

Kaynak neresidir bilmiyorum ama takribi doğru söylemiş sanıyorum abi.

Esasen çok maliyetli bir olay değil opette pompadan aldığım zaman 30 liraya 10 litre adblue almış oluyorum pompadan. Bidon usulü olunca çok daha pahalı oluyor.

Bugün başka bir servise uğradım, onlarda sizinle aynı görüşte.

Hemen sizin için aşağıya inip resim çektim, 6650km'lik ortalama tüketimimi paylaşıyorum resimlerde, 6.9 litre/100km

istanbul - izmir yeni otobandan ayağımı gaz pedalından çekmeden devamlı 190-200 bandında 370km'de bir depo mazotu bitiriyor araç. Bu yolun ortalaması tam 9,7 litre

Samsun - Trabzon arası gösterge hız ortalaması olarak 80 - 110km bandında gittiğimde 3.8 - 3.9 ortalamayı görmüştüm.

İstanbul şehir içinde efendi kullanılınca 5.8 - 6.1 gibi bi değer görüyorum.

Bu aracım 115HP versiyon, bir önceki 110HP olan versiyona göre hissedilmese bile bir tık fazla yakıt. Şayet performans olarak 5 beygir farkı hissediyorum diyebilirim ve 7.vites eklenmesi muazzam oldu

siZ6qN.jpg

FTX3OX.jpg

Adblue nun araci kullanimla cok baglantisi oluyor. Diger aracimda 5 bin km de adblue uyarisi cikinca servisle gorusmustum bu kadar kisa surede nasil biter diye. yetkili servisle gorustugumde performansli ve yuksek hizda kullanimdan dolayi daha cabuk tukenir yaniti almistim. Sonrasinda inanmadigim icin daha sakin kullanmaya calistim aracimi gordum ki servisin dedigi dogruymus :)
Eger siz de yuksek hizda sert kullaniyorsaniz bundan olma ihtimali cok yuksek.

Koşturmacamın olmadığı dönem daha sık olurda, bende daha sakin kullanarak deneyimlerim bunu umarım :)

Değerli yorumunuz için teşekkür ederim

Arkadaşların tecrübelerinden de anladığım kadarıyla motorun ihtiyacı ( yakabileceği ) kadar yakıtın fazlasını motora yollayınca kurum oluşup egzos da kurum miktarı artıyor ve ecu adblue yolluyor .

Evet bende öyle olduğuna kanaat getirdim abi. Herşeyin fazlası zarar demişler :D

Değerli yorumların için teşekkür ediyorum